Anadolu Gençlik Derneği’nden İstanbul’un Fethi Açıklaması

29 Mayıs 2014 Perşembe 20:40
Bu haber 78230 kez okundu

Anadolu Gençlik Derneği Adıyaman Şube Başkanı Bedrettin Beyazkaya, İstanbul’un fethiyle ilgili açıklama yaptı.Anadolu Gençlik Derneği Adıyaman Şube Başkanı Bedrettin Beyazkaya, İstanbul’un fethinin 561. yıldönümü nedeniyle her sene...

Anadolu Gençlik Derneği’nden İstanbul’un Fethi Açıklaması

Anadolu Gençlik Derneği Adıyaman Şube Başkanı Bedrettin Beyazkaya, İstanbul’un fethiyle ilgili açıklama yaptı.
Anadolu Gençlik Derneği Adıyaman Şube Başkanı Bedrettin Beyazkaya, İstanbul’un fethinin 561. yıldönümü nedeniyle her sene olduğu gibi bu sene de en güzel şekilde İslam ülkelerinden katılacak misafirlerle İstanbul fethinin en güzel şekilde kutlanacağını söyledi. Basın açıklaması yapan Bedrettin Beyazkaya şunları söyledi:
“561 yıl önce gerçekleşen İstanbul’un Fethi, öncelikle İslam’ın yani hakkın batıla galibiyetine en güzel bir timsaldir. İstanbul’un Fethi ikinci olarak yeryüzünde adaletin zulüm karşısında hâkimiyetini perçinlemiştir. Bu muhteşem fetih üçüncü olarak İslam’ın Avrupa’daki varlığına teminat olmuştur. İstanbul’un Fethi ile birlikte dördüncü olarak asırlarca insanlara kan kusturan Bizans ortadan kaldırılmıştır. İstanbul’un Fethi beşinci olarak inanmış bir kumandanın ve onun inanmış askerlerinin karşısında hiçbir engelin dayanamayacağını göstermiştir. Aynı şekilde bu fetih inancın emrindeki teknolojinin kana, gözyaşına ve katliama sebep değil, bilakis insanlığın hayrına vesile olacağının da bir göstergesi olmuştur. Fetih ile birlikte Efendimiz'in (sas) yaklaşık 850 yıl önce verdiği bir haber gerçekleşmiştir. İstanbul modern zamanların ortaya çıkardığı herhangi bir metropol kent değildir. İstanbul, dünyanın gidişatına yön vermiş, İslam âlemine payitahtlık yapmış, İslam birliğinin ve İslam kardeşliğinin timsali olmuş bir şehirdir. İstanbul, Mekke’nin, Medine’nin ve Kudüs’ün teminatı olmuş bir beldedir. Ayasofya Camii’nin minarelerinden okunacak ezanların şehadetleri tüm Müslümanların yüreklerinde bir sürur oluşturacaktır. Anadolu Gençlik Derneği olarak bizler dün olduğu gibi, bugün de bütün gücümüzle Ayasofya Camii için mücadelemize devam ediyoruz. İstanbul’un fethinin 561. yıldönümünde de Ayasofya Camii’nin açılması konusundaki gayretlerimiz sürmektedir. Bu yıl ki Fetih kutlamalarına 31 Mayıs Cumartesi günü Ayasofya’mızda 40 bin kadar AGD’li gencin katılımı ile kılacağımız sabah namazı ile başlayacağız. Anadolu Gençlik mensubu olsun ya da olmasın tüm kardeşlerimizi 31 Mayıs Cumartesi günü sabah namazı için Ayasofya’mıza davet ediyoruz.”

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x