Afyonkarahisar’ın 6 Köyüne 504 Bin Tl’lik Orköy Desteği
banner66

Afyonkarahisar’ın 6 Köyüne 504 Bin Tl’lik Orköy Desteği

21 Nisan 2014 Pazartesi 17:39
Bu haber 959 kez okundu

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, Afyonkarahisar’a bağlı Dinar, Dazkırı ve Başmakçı ilçelerinin 6 köyüne 1’nci Etap ORKÖY projesi kapsamında 504 bin TL hibe desteği verileceği bildirildi.Konu ile ilgili Isparta Orman Bölge...

Afyonkarahisar’ın 6 Köyüne 504 Bin Tl’lik Orköy Desteği

Sponsor Reklamlar

Isparta Orman Bölge Müdürlüğü tarafından, Afyonkarahisar’a bağlı Dinar, Dazkırı ve Başmakçı ilçelerinin 6 köyüne 1’nci Etap ORKÖY projesi kapsamında 504 bin TL hibe desteği verileceği bildirildi.
Konu ile ilgili Isparta Orman Bölge Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, köylerde yaşayan 6 ailenin kura ile belirlendiği kaydedildi. Hibe desteği ile köylülerin süt koyunculuğu projelerini hayata geçireceklerinin belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Dinar, Dazkırı ve Başmakçı ilçelerinin 6 köyüne 1’nci Etap ORKÖY kredi tespit çalışmaları tamamlandı. Desteklemelerle ilgili köylere süt koyunculuğu projesi kapsamında hak sahibi 30 aile yapılan kura ile belirlendi. Kredi tespitinin yapılmasına müteakip hak kazanan vatandaşlara desteklemeler kapsamında Dinar ilçesine bağlı Belenpınar, Yelalan ve Kızıllı köyünde, Dazkırı ilçesi İdris köyü, Başmakçı ilçesine bağlı Sarıköy’ ve Akpınar köyünde 5’er aileye olmak üzere toplam 30 aileye 504 bin TL değerinde hibe ve kredi verilecek.
Kısa adı ORKÖY olan Orman Köylülerinin Desteklenmesi çalışmaları Orman Genel Müdürlüğü’ne bağlı kuruluşlar tarafından ormanların korunması, geliştirilmesi, işletilmesi ve genişletilmesi hedeflerine ulaşılmasını sağlamak için, ormanların içinde veya bitişiğinde yaşayan köy halkının kalkınmalarına katkıda bulunmak amacıyla ekonomik-sosyal kredi ve hibe uygulamasıdır. Orman köylülerinin kalkınmalarına katkıda bulunmak, odunun yakıt maddesi olarak kullanılmasını azaltmak ve israfını önlemek, aynı zamanda ormanların korunmasını sağlamak gayesiyle verilen sosyal krediler kapsamında güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri, mantolama, dam örtülüğü malzemeleri, ısıtma pişirme araçları gibi projelere sosyal krediler veriliyor. Ekonomik krediler daha ziyade gelir arttırıcı olarak aile işletmeleri projelerine süt sığırcılığı, süt koyunculuğu, seracılık, besi sığırcılığı, besi koyunculuğu, fenni arıcılık, kültür mantarcılığı, meyvecilik, bağcılık, mandacılık gibi projeler. Kredilerde ödeme süreleri kredi türüne göre 4-7 yıl arasında değişiyor.”

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Halil zeybek 4 ay önce yorumlandı

Nasıl memnun musunuz tel 05326964168 ararsanız memluk duyarim

0 Kişi beğendi.