AİLE

AİLE

Nilüfer Altaş

02 Nisan 2021, 00:53
Bu makale 391 kez okundu

Yazımıza şöyle başlayacak olursak AİLE kavramı insanlar için en önemli birliktir. Bir insanın ailesi olması en büyük güçtür.

Aile kavramı 2 türlü şekillendirilir; birincisi çekirdek aile anne, baba ve çocuklardan oluşur. İkincisi kalabalık aile; bütün akrabalar olarak nitelendirebiliriz. Aslında bakarsanız en büyük mutluluk kaynağımızdır ailemizin yanında olmak, bize her zaman destek olduğunu bilmek, kötü gününde ve iyi gününde arkanda olduğunu bilmek.

Araştırmalara göre Türkiye’de yapılan bir ankette  kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini söyleyenlerin oranı yüzde 74,2 olduğu görülmüş. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden ve medya yansımalarından derlediği bilgilere göre, kişilerin kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini söyleyenlerin oranı yüzde 74,2 oldu. Genel olarak mutlu olduğunu beyan edenlerin oranı ise yüzde 53,4 olarak saptandı. Bu rakam 2017 yılında yüzde 58 iken mutlu olanların sayısında azalma yaşandığı görüldü. Yaş gruplarına göre mutluluk düzeyine bakıldığında da 65 yaş ve üzeri yaş grubunun en yüksek mutluluk oranına sahip olduğu görüldü. Böylelikle 65 yaş üstü olup mutlu olanların oranı yüzde 61,2 olarak belirlendi. Buna karşın en düşük mutluluk oranı 45-54 yaş grubu arasında görülürken, bu oranın yüzde 47,8 olması dikkat çekti. İnsanları en çok neyin mutlu ettiği de ortaya çıkarken, bunun yüzde 69 ile sağlık olduğu kaydedildi.

Demek oluyor ki ne olursa olsun insan huzur bulduğu yerde mutlu olur, burası da tabi ki ailedir.

 

Yorum Gönder

@name x