Aksaray'da Ulu Caminin Orijinal Mihrabındaki Restorasyon Tamamlandı

29 Mayıs 2014 Perşembe 17:06
Bu haber 82800 kez okundu

Vakıflar Konya Bölge Müdürü Metin Evsen, Aksaray Valisi Şeref Ataklı’yı ziyaret etti.Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen Aksaray’da restorasyonu yapılan eserler ve restorasyon çalışmaları yapılacak tarihi eserler hakkında Vali Ataklı’ya...

Aksaray'da Ulu Caminin Orijinal Mihrabındaki Restorasyon Tamamlandı

Vakıflar Konya Bölge Müdürü Metin Evsen, Aksaray Valisi Şeref Ataklı’yı ziyaret etti.
Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen Aksaray’da restorasyonu yapılan eserler ve restorasyon çalışmaları yapılacak tarihi eserler hakkında Vali Ataklı’ya bilgi verdi. Vali Şeref Ataklı, beraberinde Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ ve teknik personellerden oluşan heyet ile küçük çaplı restorasyonu tamamlanan Ulu Cami mihrabını yerinde inceledi. Yapılan çalışma hakkında bilgi alan Vali Ataklı, tarihi değeri olmayan ve sonradan yapılan alçı mihrabın çıkarılmasıyla Ulu Cami’nin taş olan mihrabının ortaya çıkarıldığını söyledi.
Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından hazırlanan projelerin onaylanmasının ardından başlatılan küçük çaplı restorasyon çalışmalarının tamamlandığını ifade eden Vali Ataklı, “Ulu caminde süslemeleri ve kündekari uygulamaları örneğine az rastlanan orijinal ahşap minberi ve ahşap vaaz kürsüsü bulunuyor. Mihrap bölümünde bir dokuya uygun bir şekilde bir proje çalışması yapacağız. Ahşap ya da taş hangisi uygun görülecek olursa onun uygulaması yapılacak. Yine minberde bir takım yerlerinde daha önceki zamanlarda çalınmalar nedeniyle oluşan zayiatlar var. Onları gidermek ve orjinaline uygun şekilde tekrar bunların yapılması konusunda bir çalışma yapacağız” dedi.
Cami içinde ve çevresinde incelemelerde bulunan Vali Ataklı, Ulu Cami’nde genel restorasyon çalışmalarının yapıldığını ancak bazı bölümlerde yeni çatlamalar olduğunu ifade ederek, olumsuzlukların giderilmesi, gerekiyorsa yine küçük çaplı restorasyon şeklinde yapılacak çalışmalarla ilgili teknik bir heyetin cami ile ilgili incelemede bulunarak bir rapor hazırlanmasını istedi. Ulu Cami’nin Selçuklu döneminin Aksaray’daki önemli tarihi eserleri arasında olduğunu belirten Vali Ataklı, çok değerli olan bu eserin yüzyıllardır ayakta kalarak bugünlere geldiğini bundan sonrada korunmasını en iyi şekilde sağlayarak gelecek nesillere aktarılması gayreti içinde olacaklarını söyledi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x