Başkan Yazgı, İstanbul’un Fethini Kutladı

29 Mayıs 2014 Perşembe 12:08
Bu haber 80671 kez okundu

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İstanbul’un Fethinin 561. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Nesilden nesile gurur duyarak anlatılan ve her yıl fetih şuurunun yeniden canlandığı bu önemli mirası layıkıyla...

Başkan Yazgı, İstanbul’un Fethini Kutladı

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, İstanbul’un Fethinin 561. yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Nesilden nesile gurur duyarak anlatılan ve her yıl fetih şuurunun yeniden canlandığı bu önemli mirası layıkıyla idrak edebilmek ve gelecek nesillere anlatabilmek üzerimizdeki en büyük vecibelerden birisi olmalıdır” dedi.
Başkan Yazgı yaptığı açıklamada, “Hepimizin malumudur ki, bu yıl gerek ülkemiz, gerek İslam dünyası, gerekse de dünya tarihi açısından fevkalade öneme haiz olan İstanbul’un Fethi’nin 561. sene-i devriyesini idrak etmekteyiz. İstanbul’un Fethi, şanlı tarihimizin en güzide sayfasında yer tutan, gerek İslam toplumu, gerekse batı toplumu açısından insanlık tarihinin önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. Etrafı kalın ve aşılmaz surlarla çevrili İstanbul’u, bıyıkları henüz yeni terlemiş ‘Ya Ben İstanbul’u Alırım, Ya da İstanbul Beni’ diyen fetih şuurunun yeniden canlandığı bu önemli mirası layıkıyla idrak edebilmek ve gelecek nesillere anlatabilmek üzerimizdeki en büyük vecibelerden birisi olmalıdır Cesareti ile bütün dünyayı kendisine hayran bırakan Fatih Sultan Mehmet Han tarafından fethedilişinin yıldönümünü büyük bir heyecanla yaşıyoruz. Bir gün ‘İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fethedecek kumandan ne güzel bir kumandan ve onun ordusu ne güzel bir ordudur’ müjdesini veren kainatın efendisi Hz. Peygamberimizin bir mucizesinin tahakkuk ettiği gündür. Bizler bu vesile ile Peygamberimizin müjdesine mazhar olmuş, İstanbul’u İstanbul yapan, yedi tepesinde ezan sesinin yükselmesini sağlayan ecdadımızı bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x