Çks Başvuru Süresi Uzatıldı

29 Mayıs 2014 Perşembe 12:43
Bu haber 78358 kez okundu

Çiftçi Kalıt Sistemi (ÇKS) başvuru süresi 30 Haziran 2014 tarihine kadar uzatıldı.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, (ÇKS) Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çiftçiler, ÇKS'ye...

Çks Başvuru Süresi Uzatıldı

Çiftçi Kalıt Sistemi (ÇKS) başvuru süresi 30 Haziran 2014 tarihine kadar uzatıldı.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, (ÇKS) Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çiftçiler, ÇKS'ye kayıt olabilmek ve kayıtlarını güncellemek için istenen bilgi ve belgelerle, il veya ilçe müdürlüklerine başvurabilecek. Birden fazla ilçe sınırları dahilinde tarımsal faaliyet sürdüren çiftçiler sisteme kayıt olmak için başvurularını tarım arazisinin bulunduğu yerleşim birimlerinden herhangi birinin bulunduğu ilçe müdürlüğüne, arazi merkez ilçede ise il müdürlüğüne yapacak.
Konuyla ilgili bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bestami Zabun, “Çiftçiler, Bakanlıkça yetki verilmesi halinde yetki verilen iş ve işlemlerini kendileri internet üzerinden Bakanlıkça sağlanacak ÇKS uygulaması veya e-devlet kapısı üzerinden de gerçekleştirebilecek. Üretim yılına ilişkin çiftçi başvuruları, bir önceki yılın 31 Aralık tarihinde sona erecek. Çiftçilerin bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere ÇKS'ye yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılamayacak. Ancak çiftçiler, içinde bulunulan üretim yılında ÇKS'ye kayıtlı tarım arazileri üzerindeki üretim bilgilerinin güncellenmesini, üretim yılının 15 Mart-15 Mayıs arasında gerçekleştirebilecek. Mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişiklikleri üretim yılı içerisinde yapılabilecek. ÇKS'ye kayıt edilmek üzere çiftçiler tarafından beyan edilen tarım arazileri için yapılacak üretim bilgileri kaydında üretim alanı, coğrafi bilgi sistemleri sorumlusu tarafından belirlenen tarım parseli alanını geçemeyecek. 2014 üretim yılına ilişkin ÇKS başvuruları, 30 Haziran 2014'te sona erecek. Çiftçilerin bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere ÇKS'ye yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılamayacak” dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x