Tekik'ten Bakan Şimşek'e Batman'a Pozitif Ayrımcılık İsteği

29 Mayıs 2014 Perşembe 16:46
Bu haber 78336 kez okundu

Petrol İş Batman Şubesi Başkanı Mustafa Tekik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Batman'a pozitif ayrımcılık yapmasını istedi.TPAO’nun tamamen entegre bir yapıyla ülkeye hizmet etmesi gerektiğini belirten Tekik, TPAO’nun özelleştirilmesi...

Tekik'ten Bakan Şimşek'e Batman'a Pozitif Ayrımcılık İsteği

Petrol İş Batman Şubesi Başkanı Mustafa Tekik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in Batman'a pozitif ayrımcılık yapmasını istedi.
TPAO’nun tamamen entegre bir yapıyla ülkeye hizmet etmesi gerektiğini belirten Tekik, TPAO’nun özelleştirilmesi gibi bir çalışmanın olmadığını bildiklerini ancak TPAO yönetimi ve Enerji Bakanlığı'nın, TPAO’nun idari yönetimini değiştirmeye yönelik projeler yaptığını söyledi. Tekik, "Bununla devlet elinin TPAO’dan çekilmesi, TPAO’nun küçültülmesi ve TPAO’nun bazı işlerinin müteahhitlerce yapılmasını öngören projelerdir bunlar. Biz Petrol İş Sendikası olarak halkımızın bir değeri olan TPAO’nun küçültülmesine karşıyız. TPAO, sondajıyla, sismiğiyle,kuyu tamamlamasıyla, üretimiyle, ağır nakliyatıyla, yol lokasyon yapım ekipleriyle beraber bir bütündür. Dolayısıyla bunun parçalanması, küçültülmesi ve giderek de yutulması söz konusu olmamalıdır. TPAO yönetimi ve Enerji Bakanlığı hepimizin kulağına hoş elen bazı şeyler söylüyor. Petrol üretiminin arttırılacağını söylüyorlar. Bunların hiçbiri doğru değildir. Vatanseverlikle yakından uzaktan ilgisi olmayan bu projelerden biran önce vazgeçilmesi gerekiyor. Türkiye’nin petrol üretimi TPAO’yu küçülterek, TPAO’yu müteahhitlere peşkeş çekerek yükselmez. Petrol işlerinde müteahhite yer olmamalı. TPAO’nın petrol üretimi çağda dünyadaki güçlü petrol şirketleri gibi, devlete ait olan bütün petrol şirketleri gibi TPAO ile ilgili yasal altyapı oluşturulup TPAO’nun tamamen devlet eliyle ama manevra kabiliyetiyle, mobilizasyon yeteneği yükseltilmiş bir şekilde yönetilmesi gerektiğine inanıyoruz. yüzde 70 işsizliğin kol gezdiği, işsizlik oranında Türkiye’de en yüksek orana sahip olan Batman’da bu işsizlik olmasına rağmen yapılan bu çalışmaya izin vermeyeceğiz. Maliye Bakanı ve Batman Milletvekili Mehmet Şimşek’in çalışmalarını takdirle izliyoruz. Sayın Bakanın Batman’a pozitif ayrımcılık göstermesini bekliyoruz. Sayın Bülent Arınç’ın Manisa’ya, Bursa’ya yaptıklarının en azından bir bölümünü Sayın Bakanımızın da Batman’a, Mardin’e, Siirt’e, Diyarbakır’a yapılması yönünde önayak olmasını bekliyoruz. Bölge siyasetinin hiçbir parti gözetmeksizin AK Parti, BDP, CHP’li tüm milletvekillerinin özellikle bu işsizliğin, geri kalmışlık, entegre, fabrikasyon konularında beraber hareket etmelerini diliyoruz. Bölge siyasilerinin tayin, terfi, alt geçit, üst geçit işlerinden ziyade bu bölgeye hem tarımsal sanayi anlamında hem de petrole dayalı endüstrileşme anlamında Ankara’da iyi çalışmaları gerekiyor" dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x