BAZEN ÇOCUK OLMAK GEREK!

BAZEN ÇOCUK OLMAK GEREK!

Nilüfer Altaş

30 Mayıs 2020, 11:44
Bu makale 12864 kez okundu

Bulutlara bakıp onların üs­tünde zıplamayı ya da pa­muk şeker gibi onlardan kopartıp yemeyi, gökyüzüne baktığınızda ayın ucunda oturup bacaklarınızı sallamayı düşünmek size çok mu uçuk geliyor? Çocuklar daima yaratıcı fikirlere sahip, her şeyi daha güzel gören ve anı keyifli hale geti­ren dünyanın en masum varlıklarıdır. Çocuklar az şey bilir belki ama o bildikleriy­le yarattıkları müthiş bir dünya vardır. Hırs­tan uzak, tertemiz ve masumiyetle dolu.

İyi çocukların dileği daima kabul olur

Bir çocuğun yüzüne bakmak, onun gözle­rindeki ışığı görmek, küçük mutluluklarıyla mutlu olabilmek…

Umuttur çocuk olmak, hep bir umut. Gele­ceği düşünmez ama alacağı arabanın veya bir oyunun hayalini kurar, buna inanır ve iyi bir çocuk olursa bunun hemen gerçekle­şeceğini düşünür. Öyle de olur sonucunda. Hayat bu kadar masum değildir evet ama dünyaya çocuk gözüyle bakarsanız her şeyi daha basite indirgeyebilir ve ulaşamayacağı­nız değil de gerçekliğe daha yakın isteklerde bulunuyor olabilirsiniz.

Ulaşabileceklerinizi istemek sizi her zaman daha mutlu edecektir. Çocukların gözünden hayat; aslında her zaman daha temiz, daha masum yani daha güzel bir dünya, kötülük­ten uzak, hırslardan uzak insanın özünü or­taya koyan bir dünya.

Dünyaya çocukların gözünden bakmak için çocukla çocuk olmak gerek bazen. İş­ten güçten biraz olsun uzaklaşıp, sınırları­nı genişletmeli onlarla aynı yerden hayata bakabilmeli ve gerçekten biraz olsun çocuk olabilmeli insan.

Biraz da masalsı bir yaşam, çocukların gö­zünden dünyayı görmek! Her gece anne ve babalarının, bir varmış bir yokmuş şeklinde başladıkları hikayeleri dinleyerek uykuya dalan masumiyetin ta kendisi çocuklar dün­yayı nasıl kötü görebilir ki?

Alice Harikalar Diyarı’nda, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler, Rapunzel, Kırmızı Başlıklı Kız, Pinokyo ve dahası… Bu masallarla bü­yüyen çocukların dünyası da hep güzellik­lerle dolu ve sürekli mutlu beklentiler ve mutlu sonralarla bezenmiştir.

Çocukken her şey rengarenktir, dünya da bunun başında gelir! Hayaller vardır asla sonu olmayan ve karanlıkları bile aydınlık­lara çıkarabilen…

Çocukları dinleyin, onların söylediklerine kulak verin, zıplayın, oynayın, dans edin… Stresli ve keyifsiz zamanlarınızda onları iz­leyin ve her şeyden uzaklaşın. Onların dün­yalarının sizi içine almasına izin verin, emin olun ki sizi aslınıza döndürecekler!

 

Yorum Gönder

@name x