BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ?

Nilüfer Altaş

24 Ocak 2020, 17:58
Bu makale 4786 kez okundu

Zeytinlikte incir ağacı neden olur?

Zeytin ağacı ile incir ağaçları aynı dönemde meyve verir. Bu dönem zeytin sineğinin üremeye başladığı zamanlardır. Zeytin sineğinin, zeytin ağaçları ve zeytin meyvesine zarar vereceği dönemlerde, iyice olgunlaşan incir ağaçlarının meyveleri bal dökmeye başlar. İncirin balı, zeytin sineğine cazip gelir ve zeytin yerine incir meyvesini tercih eder. Zeytinliklerdeki incir ağaçları tıpkı bir paratoner gibi zeytin sineklerini üzerine çeker. İncir balını yiyen zeytin sinekleri bir süre sonra zehirlenerek ölür. Mübadele öncesinde Anadolu’nun Ege kıyılarında yaşayan Yunanlıların her zeytin tarlasına 3-4 adet incir ağacı dikmiş olmasının sebebi de budur. Oysa bizim özellikle yeni nesil zeytin üreticilerimizin bir çoğu bu gerçeği bilmedikleri için, zeytin bahçelerindeki yüzlerce incir ağacını sinek topluyor diye kesmişler ve odun yapmışlardır.

Yılan Soktuğunda Panzehirini Bulup İçen Akıllı Dağ Keçisi: Bezuar

Bezuar keçisini yılan soktuğu zaman derhal yine bir Akdeniz bitkisi olan sütleğen bulup yemesidir. normal öğününde zehirli olduğu için rağbet etmediği sütleğeni yılan soktuğunda yemesi, sütleğende zehirle bir arada bulunan panzehir özelliğini bilmesindendir.

Nohut suyundan neler yapılabilir?
Haşlanmış nohut suyunun birçok yiyecekte yumurta yerine kullanılabildiğini biliyor muydunuz?
Nohut haşlama suyunun 3 yemek kaşığı kadar tam bir yumurtaya denk geliyor. Yani kısacası vejeteryanlara müjde!

Haşlanmış nohut suyu ile pastadan peynire kadar bir sürü yiyecek yapılabiliyor. ' bardak kuru nohutu 8 bardak suyla düdüklüde yaklaşık 30 dakika haşlayın ve bu haşlama suyuyla birlikte soğutun.
Bir gece buzdolabında bekleterek süzdüğünüz nohut suyunu yumurta yerine istediğiniz yerde kullanabilirsiniz.
Haşladığınız nohut suyunu paketlere ayırıp daha sonra kullanmak üzere buzlukta saklayabilirsiniz.

 

Yorum Gönder

@name x