Kirazdaki Verimlilik Üreticileri Vuruyor

28 Mayıs 2014 Çarşamba 14:52
Bu haber 81112 kez okundu

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde kiraz üretimindeki verimlilik piyasa fiyatlarını düşürdü.Lapseki ilçesinde iç piyasaya kilosu 1 liradan 7 liraya kadar alıcı buluyor. Kayalar Nakliyat İşletme Sahibi Kaya Gencer İstanbul piyasasına kiraz gönderdiklerini...

Kirazdaki Verimlilik Üreticileri Vuruyor

Çanakkale'nin Lapseki ilçesinde kiraz üretimindeki verimlilik piyasa fiyatlarını düşürdü.
Lapseki ilçesinde iç piyasaya kilosu 1 liradan 7 liraya kadar alıcı buluyor. Kayalar Nakliyat İşletme Sahibi Kaya Gencer İstanbul piyasasına kiraz gönderdiklerini alımların kilosu 1 liraya kadar düştüğünü kaydetti. Üretimdeki verimliliğin iç piyasa fiyatlarını da etkilediğini ifade eden Gencer yaptığı açıklamada, “Kiraz kalitesine göre 1 ila 7 liraya kadar alıcı buluyor. Erik 2 ila 5 lira arasında değişirken kayısı 1,5 TL-2,5 TL, şeftali ise 2,5 lira ile 4,5 lira arasında değişiyor" dedi. Ziraat Odası Başkanı Sadık Özdem bu yıl ki üretimin geçen yıllara nazaran 3 kat arttığını belirterek, iç piyasadaki alımların daha düşük bedellerle gerçekleştiğinin altını çizdi. Lapseki ilçesindeki nüfusun çoğunluğunun meyvecilikle geçindiğine dikkat çeken Ziraat Odası Başkanı Özdem, “Tek düşüncemiz üreticilerimizin para kazanması. Çok fazla üretimde bazen olumlu olmuyor" dedi.
HAZİRANIN İLK HAFTASI İHRACAT BEKLENİYOR
Kiraz üretiminde iç piyasada istediği fiyatı bulamayan üreticiler haziranın ilk haftası gelecek olan ihracata gözü dikti. Lapseki Ziraat Odası Başkanı Sadık Özdem yaptığı açıklamada " Tüm üreticilerimiz ile beraber bu yıl kiraz ihracatını dört gözle bekliyoruz. Temennimiz ihracat fiyatlarının 8 liradan aşağı olmaması" dedi. Kayalar Nakliyat İşletme Sahibi Kaya Gencer here yıl ihracat için kiraz alımı yaptıklarını ifade ederek, “Bu yıl kilo bazında 8 liradan düşük bir bedel beklemiyoruz. Söylentiler 6 ila 8 lira arasında değişeceği yönünde. Üreticilerimizin masraflarını çıkarabilmeleri için ihracat çok önemli. Toplanan kirazlar Rusya, İtalya, Almanya hatta Hollanda'ya kadar gönderiliyor. İnşallah üreticimizin yüzü güler" dedi.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x