Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü;

29 Mayıs 2014 Perşembe 18:46
Bu haber 80714 kez okundu

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, hedefsiz bir yola çıkmanın mümkün olmadığını belirterek, “Eğer bir şeyi yapıyorsanız mutlaka hedefiniz olmalı. Siyasette, ticarette nasıl hedefiniz varsa spor kulübünde de ister yönetici olun,...

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü;

Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, hedefsiz bir yola çıkmanın mümkün olmadığını belirterek, “Eğer bir şeyi yapıyorsanız mutlaka hedefiniz olmalı. Siyasette, ticarette nasıl hedefiniz varsa spor kulübünde de ister yönetici olun, ister oyuncu mutlaka hedefiniz olması lazım. Hedefsiz bir yola çıkmak mümkün değil. Hedefimiz ikinci lige çıkıştır. Bunu yaparken doğru bir yol haritası hazırlamamız lazım” dedi.
Anitta Otel’de düzenlediği basın toplantısında 3. ligde yer alan Çorum Belediyespor ile ilgili soruları yanıtlayan Başkan Muzaffer Külcü, belediyesporun bir kurum takımı olduğunu söyledi.
Bu nedenle yönetim anlayışlarının diğer takımlara göre daha farklı olduğunu dile getiren Külcü, diğer takımların Dernekler Kanunuyla ve beklentilerle sınırlı olarak bir sorumluluk taşırken, kendilerinin kurumsal itibar anlamında da bir sorumluluk taşıdığına dikkat çekti.
Çorum Belediyesi’nin diğer alanlarda ulaştığı vizyonu spora yansıtması gerektiğini vurgulayan Külcü, “Futbolda sadece skora dayalı bir başarıyı başarı olarak değerlendiriyoruz. Bu bir hastalık. Skora dayalı başarıyı elbette önemsiyorum ama tek başına yeterli görmüyorum. Gereklidir ama yeterli değildir. Bir takımın takım olabilmesi için kurumsallaşmayı tamamlaması lazım. Belediyespor olarak bunu yapmaya çalışıyoruz. Bütün belediyespor yöneticisi arkadaşlarımızla bir değerlendirme toplantısı yaptık. Biz o toplantıda sadece futbolcu konuşmadık. Güreşi 5 yıl önce nereden aldık bugün güreşi nereye getirdik. Çorum Belediyespor’un 5 yıl önce kaç branşta takımı vardı, bugün kaç takımımız var. Gerek takım, gerek bireysel sporlarda elde ettikleri başarılar nelerdir. Eğer başarılı olamıyorlarsa bunun sebepleri nelerdir. Bunların hepsini ayrı ayrı konuştuk. Bunlardan sonra aldığımız notlar var” dedi.
Çok para ile iyi bir takım kurulmadığını dile getiren Başkan Külcü, “Eğer bir şeyi yapıyorsanız mutlaka hedefiniz olmalı. Siyasette, ticarette nasıl hedefiniz varsa spor kulübünde de ister yönetici olun ister oyuncu mutlaka hedefiniz olması lazım. Hedefsiz bir yola çıkmak mümkün değil. Hedefimiz ikinci lige çıkıştır. Bunu yaparken doğru bir yol haritası hazırlamamız lazım. Bunun için bir kere bizim bir çok spor kulübünün yaptığı şu yanlışa düşmememiz lazım. Ne kadar çok para harcarsanız o kadar iyi takım kurarsınız. Bu doru bir yaklaşım değil. Çok para harcamak iyi takım kurmak anlamına gelmiyor. Bütçemiz neye müsaade ediyorsa onunla en iyi takımı kurmalıyız. Sonra eksik mevkililerle ilgili transfer yapılacaksa oralarla, takımın bütünlüğünü bozmayan, genel transfer anlayışını bozmayan, diğer futbolcuların motivasyonunu etkilemeyecek transferler yapabilirsiniz” diye konuştu.
Türk futbolunda aşağıdan yukarı çıkmak yerine yukarıdan aşağı inmek gibi bir model uygulandığını dile getiren Başkan Külcü, “Süper ligde oynayan bir futbolcu yaşı biraz ilerleyince, 1. lige oradan 2. lig, orada da formdan düşünce 3. lige geliyor. Böyle bir şey yok. Çorumlu arkadaşlarımızda yaşadık. Çorumlu yok Çorumlu yok. Bize futbolcumu lazım Çorumlumu lazım. Siz dükkanda çalıştırırken mahallenin çocuğumu olsun diyorsunuz dükkanı iyi çalıştıracak çocuk mu olsun diyorsunuz. Mesele bu. Bir yeri yönetiyorsak orayı yönetirken falanın filanın beklentileriyle değil oranın ihtiyaçlarıyla onu şekillendirmeliyiz. Çorumlu arkadaşlar iyiydi kötüydü demiyorum. Ben düşüncelerimi söylerim. Düşüncelerimi söyledikten sonra şuraya şu futbolcuyu alın, buraya bu futbolcuyu alın şu hocayla çalışın şurada kamp yapın buna karışmam. Bu benim yöneticilik anlayışım buna müsait değildir. Bu kararları verecek olan bizim takımımızı emanet ettiğimiz kulüp başkanı ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızdır. Onlar işleri yapar bize söylenmesi gerekenleri de söylerler. Arkadaşlarıma gelir getirici faaliyetlerle ilgili hazırlıklarınız değerlendirmeleriniz varsa bize gelin dedi. Gençlere mutlaka yer verin. Hedefiniz birinci yıl şampiyonluk olmasın. Olabiliyorsanız birinci yıl olun ama olamıyorsunuz ikinci yıl futbolcularının tamamını kaybetmiş kulüp yerine omurgası oluşmuş ve önündeki sezona güvenle bakabilen bir takım oluşturmalısınız dedim. Bunlar benim bir yönetici olarak fikrim. Bu söylediklerimin içerisinde doğrular olabilir yanlışlar olabilir o değerlendirmeleri yapacak olanlarda belediyespor yöneticilerimizdir” ifadelerini kullandı.
Kurumsallaşmanın önemli adımlarından birisi olan belediyespora tesislerini yapacaklarını açıklayan Külcü, “Bunun içerisinde en popüler olan futbol daha ağırlı olarak istifade edecek. Arkadaşlarıma söylediğim bunlar hedef şampiyonluk ama hedef yarını olmayan borca batık ne harcadığını bilmeyen takımla şampiyonluk değil hesabını kitabını iyi yapmış bütçesini iyi ayarlamış aldığını sattığını bilen kulüple bunu yapmak” diye konuştu.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x