Kahve İçip 'kod' Yazdılar
banner66

Kahve İçip 'kod' Yazdılar

08 Nisan 2014 Salı 11:26
Bu haber 725 kez okundu

Turkcell’in geçen yıl başlattığı “Geleceği Yazanlar” projesi kapsamında hayata geçirilen “Uygulama Maratonu” 5-6 Nisan tarihlerinde kod geliştirme etkinliği (hackathon) ile başladı. Türkiye’deki en geniş kapsamlı katılımcı profiline...

Kahve İçip 'kod' Yazdılar

Sponsor Reklamlar

Turkcell’in geçen yıl başlattığı “Geleceği Yazanlar” projesi kapsamında hayata geçirilen “Uygulama Maratonu” 5-6 Nisan tarihlerinde kod geliştirme etkinliği (hackathon) ile başladı. Türkiye’deki en geniş kapsamlı katılımcı profiline sahip Maratona yaklaşık 600 kişi başvurdu. Yazılımcılar yoğun üretim sürecinde enerjilerini yüksek tutabilmek için 1600 bardak kahve, 960 dilim pizza tüketti.
Başvurular arasında yapılan değerlendirme sonrasında 18 şehirden (Ankara, Adana, Antalya, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Mersin, İstanbul, İzmir, Karabük, Kayseri, Montreal, Kocaeli, Konya, Sakarya, Tekirdağ, Yalova) toplam 153 kişi “Uygulama Maratonu”nunda yarışmaya hak kazandı.
62 ekibe ayrılan maratonculara ilk olarak sosyal, çevresel ve ekonomik anlamda topluma katkı sağlayacak uygulama alanları hakkında bilgi verildi, “Teknoloji ile İyileşen Yaşamlar” başlığı altında Eğitim, Sağlık, Mobil Finans, Ulaşım, M2M, İş Dünyası ve Sosyal Sorumluluk alanları öncelikli olmak üzere ihtiyaçlar aktarıldı. Katılımcılar 2 gün boyunca toplam 25 saat en iyi kodu geliştirmek için alın teri döktü ve ardından sunum yaparak projelerini paylaştı.
2 gün süren kod geliştirme etkinliğinde konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, “Artan mobilleşme; girişimciler, bilişim sektöründe çalışanlar ve öğrenciler için birçok fırsatın kapılarını aralıyor. Bu potansiyeli harekete geçirmek ve her sektörde mobil uygulamaları etkin kullanarak Türkiye’yi bir adım daha öne taşımak için gençlerin yaratacağı uygulamalar büyük önem taşıyor. Türkiye İçin Mobil Yazılım Seferberliği felsefesi ile yola çıktığımız Geleceği Yazanlar’da gerçekleştirdiğimiz teknoloji ile iyileşen yaşamlar maratonu, gençlerimizin teknolojiyi kullanma potansiyelini nasıl üretkenliğe dönüştürdüğünün bir göstergesi olacak. İnanıyoruz ki yazılımcılarımız eğitim, sağlık, tarımsal üretkenlik, çevre gibi tüm toplumsal ve sektörel fayda sağlayacak alanlarda başarılı işlere imza atacaklar. Bu anlamda Türkiye’de büyük bir potansiyel var ve Turkcell olarak bu potansiyeli desteklemek ve teknoloji ile sosyal dönüşüm yaratmak istiyoruz. Çıkacak bu uygulamalar sosyal ve ekonomik anlamda Türkiye’nin gelişimine fayda sağlayacak. Bu maratonda gençlerden aldığım enerji ve heyecan Türkiye’nin gelecekte mobil uygulama pazarında liderliğe oynaması için nasıl büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösterdi” dedi.
Uygulama Maratonu’nun ilk aşaması olan kod geliştirme etkinliğine öğrenciler, IT profesyonelleri ve freelance yazılımcılar katıldı. Etkinlikte Mozambikli bir yazılımcı ve Fransızca-İngilizce sözlük geliştiren Kanada’da yaşayan bir Türk geliştirici de yer aldı.
Turkcell’in Kardelenler projesi kapsamında eğitim bursu ile desteklediği üniversiteli kız öğrenciler arasından seçilen 14 Kardelen de katılımcılar arasında idi. Turkcell’in, kızların bilişim alanında daha etkin varolması vizyonu ile desteklediği maraton katılımcısı kız öğrenciler Geleceği Yazanlar Uygulama Maratonu’nda yer almanın kendileri için hem çok büyük bir tecrübe hem de fırsat olduğunu belirterek özellikle sosyal sorumluluk alanında bir uygulama geliştirmeyi hedeflediklerini belirttiler. Maratona seçilen Kardelenler çeşitli üniversitelerin Matematik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği ve Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde öğrenim görüyor.
Geleceği Yazanlar’ın etkinliğinde 48 saat içinde 5,5 saat sunum, 2 saat mentorlarla buluşma, 16 saat kod geliştirme, 52 sunum paylaşımı yapıldı. Katılımcılar yoğun kod geliştirme faaliyeti sırasında 200’ü aşkın selfie çekti. 10 danışman 16 saat süren gece çalışması boyunca geliştiricilerle vakit geçirdi.
Yoğun kod geliştirme sürecinde katılımcılar zinde kalabilmek için su gibi kahve tükettiler. 1600 bardak kahve içen yazılımcılar, enerjilerini yüksek tutmak için 960 dilim pizza yediler.
Geleceği Yazanlar Uygulama Maratonu’nun finali ise 14 Mayıs 2014’te gerçekleşecek. Türkiye’ye ve sektöre ekonomik ve sosyal değer yaratan en başarılı 5 ekibe akıllı telefon, bilgisayar, tablet ve tanıtım desteğinden oluşan hediyeler verilecek. Bunun yanı sıra etkinlik katılımcılarına, sektörü deneyimlemek ve vizyon kazandırmak için Turkcell iş ortakları ve Turkcell’de iş ve staj imkanları sunulacak. Maratonda en iyi uygulamayı geliştiren ve Turkcell İş Ortağı olma potansiyeline sahip ekip ise Silikon Vadisi’ne giderek dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerini ziyaret edecek ve Turkcell iş ağında bulunan şirketlerle görüşme şansına sahip olacak. Proje kapsamında gençlerin geliştirdiği başarılı mobil yazılımlar Turkcell’in uygulama mağazası T-Market üzerinden de kullanıcıların beğenisine sunulacak.

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 1

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Merve 3 hafta önce yorumlandı

İyi

0 Kişi beğendi.