Otizm Derneğinin Hedefi Büyük

29 Mayıs 2014 Perşembe 13:41
Bu haber 78813 kez okundu

Erzurum Palandöken Otizm Derneği, çalışmalarına başladı. Dernek Başkanı Nazan Yaşarbaş, Erzurum’da 234 Otizmlinin olduğunu açıkladı.Erzurum Palandöken Otizm Derneği Başkanı Nazan Yaşarbaş, Erzurum’da Otizmi bilmeyen ailelerin bulunduğunu...

Otizm Derneğinin Hedefi Büyük

Erzurum Palandöken Otizm Derneği, çalışmalarına başladı. Dernek Başkanı Nazan Yaşarbaş, Erzurum’da 234 Otizmlinin olduğunu açıkladı.
Erzurum Palandöken Otizm Derneği Başkanı Nazan Yaşarbaş, Erzurum’da Otizmi bilmeyen ailelerin bulunduğunu belirterek, hedeflerinin ilk etapta aileleri bilinçlendirmek olduğunu söyledi.
Erzurum’da zor bir görev üstlendiklerini ifade eden Başkan Yaşarbaş, Otizmliler için okul sözü aldıklarını belirterek, “Valimiz bize okul sözü verdi. Okulumuza kavuşursak, otizmli çocuklarımızı hayata kazandıracağız. O-3, 2-6,6-12,12-18, 18-20 yaş grupları için spor, müzik, resim, el sanatları kursları düzenleyeceğiz. 20 yaş üstündekilerine de meslek öğreteceğiz” dedi.
Erzurum’da 234 otizmlinin bulunduğunu de ifade eden Otizm Derneği Başkanı Nazan Yaşarbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bende bir Otizmli çocuk annesiyim. Erzurum’da Otizmi bilmeyen aileler mevcut. Erzurum’da insanlar çocukları tedavi ettirmek için şehir dışına götürüyor. Çocuklarını saklayan aileler bile var. Bizim amacımız bu ailelerle temasa geçmek. Onlarla ilgilenmek, onların sorunlarını Erzurum’da çözmek.”
OTİZM NEDİR?
Otizm, sosyal ve iletişim becerilerinin oluşmasını etkileyen bir genel gelişim bozukluğudur. Otizm genellikle 2 yaşından itibaren ortaya çıkar. otistik çocuklar genelde öğrenme ve algılama bozukluğu çekerler. Otistik çocukların büyük bir bölümünde farklı seviyelerde zeka geriliği görülsede zeka seviyeleri normal olan otostik çocuklarda vardır. Ancak genel zeka seviyeleri ne olursa olsun, otostik çocuklar çevrelerindeki dünyayı algılamakta bir zorluk çekerler. Bir annenin doğum sonrası çocugunun özürlü olma oranı % 2 dir. otostik olma ihtimali % 0.5 ' tir. Otizm erkek çocuklarda kız çocuklarından 4 kat daha fazla görünmektedirotizm
OTİZMİN KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLERİ NELERDİR?
Otizmin özellikleri şiddet ve seviyesi kişiden kişiye değişmekle birlikte, genel olarak, Dil gelişiminde ciddi gecikmeler, Sosyal ilişkileri anlamakta ciddi gecikmeler, Duyusal tepkilere kapalılık, Zihinsel işlevsellikte dengesizlik, ekinlik ve ilgilerde sınırlandırmalar olarak sıralanabilir.
OTİSTİK ÇOCUKLARIN ORTAK ÖZELLİKLERİ
Göz kontağı kurmazlar. Gözlerinize baksalar bile kısa sürelidir veya sizden uzaklara bakıyormuş gibidirler. Huzursuz görünürler. Sözel veya sözel olmayan (yüz ifadesi gibi) birtakım ifadelere tepki vermeyebilirler. Bazıları birtakım ses, koku, ışık veya dokunuşa aşırı hassastırlar. Bazıları ise sıcak, soğuk veya herhangi bir acıya karşı oldukça duyarsızdır. Etraftaki birtakım değişikliklere stresli bir tepki gösterirler.Bazı çocuklar ev veya oda düzenlerinin bozulmasına karşı aşırı tepki gösterirler. Rutin olarak görmeye ve yapmaya alıştıkları şeyleri severler. Zihinlerinde yaşadıkları ortamın bir haritasını gezdirirler ve yapılan her küçük değişiklik çocuğun daha fazla stres yaşamasına neden olur. Bazı çocuklar çok saldırgan olurlar. Kendilerine, başkalarına ya da eşyalara zarar verebilirler. Tehlike ve korku duygusu hissetmezler. Yemek yeme bozuklukları vardır. Bazıları yenmez şeyleri yemekten hoşlanabilir. Kullandıkları kelimeler çok sınırlıdır ve genellikle etraflarında sık duydukları sözleri kullanırlar.Bazen de konuşulanları papağan gibi tekrarlayabilirler. Sosyal ve duygusal açıdan kendilerini izole ederler. Çoğunlukla insanları değil de objeleri ve cansız varlıkları tercih etmektedirler. Yaşadıkları duygular genellikle anında ve kesindir. İhtiyaçları önceliklidir. Parlak şeylere çok ilgi duyarlar. İlgileri belli bir şeye yöneliktir ve bu şey ortadan kaldırılırsa çocuk kriz geçirir. Otistik çocuklar bazı şeylere çok bağlıdır. Konserve kutuları, boş deterjan kutuları, plastik şişeler ve plastik kapaklar gb. Sevdiği bir şey kaybolursa bulunana kadar huzura kavuşmazlar. Yüksek sese karşı ilgisiz olanlar olduğu gibi bazı seslere şiddetli tepki gösterenler de vardır. Bazısına motosiklet ve köpek havlaması işkence gibi gelir. Hayatı boyunca konuşamayanlar olabilir. Otizmli çocuk, yürüyüşüne dikkat etmeden merdivenleri inip çıkabilir, bisikletini dikkatini vermeden sürer. Hatta pek çoğu karanlıkta eşyalarını bulabilir. Dokunulmayı sevmese de sıkı sarılmalardan hoşlananları vardır. Ellerini çırparlar, yüz göz hareketleri yaparlar ve başları dönmeden kendi etraflarında dönerler. Çoğu parmak uçlarında yürür. Bir çok otistik ellerini ya da eşyaları gözlerine çok yakın tutarlar. Bir kısmı güzel yürür, tırmanabilir ama bir kısmı da sakar olup dengesiz yürür tırmanmayı sevmez.
OTİZMİN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Sosyal ilişkilerde güçlük konuşma güçlüğü. Sessiz iletişimde zorlanma. Oyun oynama ve hayal gücünü kullanmada zorlanma. Değişikliklere karşı tepki ve direnç gösterme.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder

@name x