“100 milyon TL artı değer”

23 Ocak 2020 Perşembe 09:46
Bu haber 1051 kez okundu

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören: “Bu 9 buçuk aylık süre içerisinde yaptığımız tasarruflarla 100 milyon TL artı değer sağladık ve ayrıca 60 milyon TL’de bir borç ödemesi gerçekleştirdik”

“100 milyon TL artı değer”

Sponsor Reklamlar

9.5 aylık sürede ilk işlerinin gelir-gider dengesini sağlamak olduğunu ve bu konuda önemli adımlar attıklarını aktaran Başkan Tören, “Milletimizin teveccühü ile aldığımız mazbatımızı ve bize verilen emaneti bismillah kabul ederek göreve başladık. Geçen 9 buçuk bir mali dengelenme yılı olduğunu söyleyebiliriz. Bu süre içerisinde klasik belediyeciliğin getirdiği yol, alt yapı çalışmalarımızı aksatmadan aralıksız sürdürdük. Bir bütünlük içerisinde şehrimizin gelişmesine katkı sağlamak üzere bizler hazırlıklarımızı büyük oranda tamamladık. Bu 9 buçuk aylık süre içerisinde yaptığımız tasarruflarla 100 milyon TL artı değer sağladık ve ayrıca 60 milyon TL’de bir borç ödemesi gerçekleştirdik” dedi.

9,5 ayda 20 bin kişiyi makamında ağırladı

Binlerce Altınordu’luyu da makamında ağırladığını ve kapılarının herkese açık olduğunu belirten Başkan Tören, “1 Nisan tarihinden itibaren 20 bin kişiyi milletin evi Altınordu Belediyemizde ağırladık. Derdini anlatan, sıkıntısını paylaşan, eleştirisini dile getirmek için gelen herkesi dinledik. Randevu sistemi diye bir şey yok, ihtiyacı olan vatandaşlarımız bize her zaman ulaşıyor. Tabiki de bir çalışma prensibimiz var ama kapımızı çalan herkese kapımız açık oldu. Bizim seçim temamız gönül belediyeciliği, tevazu, samimiyet ve gayret bizim temel prensibimiz” şeklinde konuştu.

“Kimsesizlerin kimsesi olma şiarıyla yola revan olduk”

‘Bizler, hizmet yoluna kimsesizlerin kimsesi olma şiarıyla revan olduk’ diyen Başkan Tören, “Bir şehir; aklın, malın, çağın, neslin, dinin, çevrenin korunduğu ama aynı zamanda bilimin, sanatın, kültürün, düşüncenin ve teknolojinin geliştiği bir şehir tasavvuru ile yönetilmelidir anlayışına sahibiz. Bu manada hizmet yoluna revan olurken kimsesizlerin kimsesi ve garibin gurebanın yanında olmayı düstur edindik. Aynı zamanda  sosyal belediyecilik ilkesine uygun politikalarımızla şehrimizin 92 mahallesinde ‘bütün şehir eşit hizmet’ anlayışını ortaya koyduk” diye konuştu.

“Fen işleri çalışmalarında millileşme adımları attık”

Fen İşleri için millileşme adımları attıklarına değinen Başkan Tören, “Göreve geldiğimiz günden itibaren hizmetlerde millileşme düşüncesini savunduk. Bu sebeple yaptığımız birçok çalışmayı belediyemizin kendi imkanlarıyla gerçekleştirdik. Bunun için bir beton santrali, iki ayrı bölgede taş ocağı ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu çalışmalarla yıllık 12 milyon TL gibi bir tasarrufu sağlayacağız” dedi.

“Temizlik işlerinden 5 yılda 60 milyon TL tasarruf sağlayacağız”            

Kent temizliği işinde maliyetleri yarı yarıya düşürdüklerini ve bu tasarrufla birçok projeyi hayata geçireceklerine değinen Başkan Tören, “Hesap verilebilirlik sorumluluğundan vazgeçmeden, etik değerlerden vazgeçmeden, yapmış olduğumuz işlerde usul, esas ve hukuktan vazgeçmeden, kamu kaynaklarının verimli kullanılması, mali saydamlık, güvenirlilik ve şeffaflık gibi faaliyetlerimizle ilgili insiyatifler aldık. Bunlardan bir tanesi de kent temizliği. Bu kapsamda öncelikle iş eksiltmeden bir çalışma yaptık. Yapılan tüm bu çalışmaların sonucunda yapılan işin maliyeti yüzde 50 düştü. Yılda 12 milyon, 5 yılda ise 60 milyonluk bir tasarrufu benim şehrimin insanın vergilerinden tasarruf etmiş olduk. Bu tasarrufla, çocuklarımıza down sendromlu kafe, aile danışma merkezi, engelliler için tek durak hizmet merkezini, uyumayan kütüphaneyi, mahallelerimize kitap kafe nev mekanları, gündüz bakım evi ve kreşi, kadın kooperatifleri ile şehir düşünce enstitüsünü kuracağız” diye konuştu.

“5 yıl sonra bu şehirde mesleksiz kimse kalmayacak”

Hayata geçirecekleri bir diğer önemli projeden bahseden Başkan Tören, “Bu şehrin işsiz gençleri ile ilgili bir iddia ortaya koyduk ve ‘5 yıl içerisinde bu şehirde mesleksiz gencimiz kalmayacak’ dedik. İŞKUR’a kayıtlı 40 bin işsizimiz var ve en fazla mesleksizim koduyla iş arayan kardeşlerimiz var. Geleceğin meslekleri ile ilgili yenilikçi mesleklere yönelecek bir Mesleki Eğitim Mükemmeliyet Merkezi kurulması için çaba sarf ediyoruz” açıklamasında bulundu.

“Millileşme kapsamında belediyeye birçok araç kazandırdık”

Millileşme adımları kapsamında belediye araç filosuna çok önemli araçlar kazandırdıklarını ifade eden Başkan Tören, “Millileşme adımları kapsamında milletten aldığımızı millete kazandırmanın en büyük örneklerinden bir tanesi de 2 adet büyük çöp kamyonu ve 1 adet arazözü belediyemize kazandırdık. Tamamlayıcı sağlık hizmetleri kapsamında hastaneye ulaşamayan vatandaşlarımız için Mobil Sağlık Tarama Aracını belediyemize kazandırdık. Öte yandan Fen İşleri Müdürlüğümüze de 6 adet 0 km yeni kamyon alarak şehrimizin hizmetine sunduk” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x