227 milyon dolarlık ihracat!
banner66

227 milyon dolarlık ihracat!

09 Ocak 2019 Çarşamba 10:56
Bu haber 394 kez okundu

Vali Seddar Yavuz, Ordu’da dış ticaret verilerine bakıldığında 2018 yılında 227 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirildiğinin altını çizerek; “Bunun yüzde 67’sini fındık ve fındık mamulleri oluşturmaktadır." dedi.

227 milyon dolarlık ihracat!

Sponsor Reklamlar

Vali Seddar Yavuz başkanlığında, Milli Üretim Seferberliğinde Paydaşlarla Etkileşim Toplantıları (MÜSPET) kapsamında, Ordu’da faaliyet gösteren hazır giyim sektörüne yönelik “Hazır Giyim Sektörü Toplantısı” yapıldı.

Valilik Toplantı Salonunda ikincisi düzenlenen toplantıya Ordu Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Fikri Balta, Ordu Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay, Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü İsa Kaymak, Ordu İl Defterdarı Kemalettin Işık, Ordu Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Zeki Ardahanlıoğlu, Ordu OSB Müdürü Olgun Topkaya, Ordu’da faaliyet gösteren hazır giyim sektör temsilcileri ve diğer temsilciler katıldı.

 

Ordu’da hazır giyim ve tekstil sektöründe firma sayısının 139 olduğuna dikkat çeken Vali Seddar Yavuz, Ordu’da hazır giyim-tekstil firma sayısının imalat ana sektörünün içerisinde 5. sırada olduğunu belirterek, istihdam da ise 6 bin 430 kişi ile ilk sırada yer aldığını belirtti.

Vali Yavuz, Ordu’da dış ticaret verilerine bakıldığında 2018 yılında 227 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirildiğinin altını çizerek şunları söyledi: “Bunun yüzde 67’sini fındık ve fındık mamulleri oluşturmaktadır. Sektörün ihracata sadece 0,4 milyon dolarlık bir katkısı olduğu anlaşılıyor. Ancak ihracatın çoğunlukla şehrimizden yapılmadığına dikkate alırsak bu rakamın daha yukarılarda olduğunu da altını çizmemiz gerekiyor. Ha keza fındık ihracatı da böyle.”

Konuşmasının devamında tekstil sektörünün sanayileşme serüveninin ilk başlangıcı tekstil olduğunu belirten Vali Yavuz, Türkiye’nin tekstil sektöründe önemli mesafe aldığını söyledi.

Vali Yavuz, “Nitekim 2018 sonu itibariyle, yaklaşık 169 milyar dolar ihracat rakamına da ulaşmış bulunuyoruz. Özellikle 2018’in tüm ekonomik sıkıntılara rağmen önemli bir ihracat başarısıyla noktalandığını da hatırlatmak istiyorum.” diye konuştu. Haber Merkezi

 

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder