4 dakikada 1 ölüm!

11 Eylül 2020 Cuma 10:53
Bu haber 1267 kez okundu

Covid-19 salgını ile ilgili Sağlık Bakanının verilerinin yalan olduğunu iddia eden CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel kendi rakamlarını kırmızı tablo ile açıkladı. Her 4 dakikada 1 vatandaşımızın corona nedeniyle hayatını kaybettiğini iddia etti.

4 dakikada 1 ölüm!

Sponsor Reklamlar

 CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, şu anda Türkiye'de her 1 saatte 15 kişinin covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, “Biz covid-19 da aslında avantajlı durumdaydık Çin’de vakalar başladıktan 70 gün sonra Türkiye'ye geldi. Bu süreyi kullanamadık Çok uyardığınız halde aklıselim davranmadılar. İşe ekonomik ve siyasal boyutlu baktılar. Gereken önlemlerin zamanında alınması için sürekli söylediğimiz bir şey vardı. Test test test…İlk 70 günde sadece 2000 test yaptılar. Günde 30 teste denk geliyordu. Bu nedenle vakaları erken yakalayamadılar. Akabinde de gerekli şekilde karantina önlemleri alınmadı. Tam bir kapatma yapmayıp parça pürçük, taksit taksit, bölge bölge, yaş guruplarına göre karantinayı uyguladılar. Söylediğimiz bir şey vardı: Biz yaz sezonuna vakasız girmeliyiz. Böylece Eğitim-öğretim sezonu ve sonbahar sezonunda da rahat bir şekilde girebilirdik. Turizm sezonu için de yaz sezonu için de harika bir ülke olurduk. Dışarıdan turist almasak bile en azından yerli turist rahatlıkla gidebilir tatilini yapabilirdi. Bugün aynı aymazlık aynı düşüncesizlikle bilim aklıyla hareket etmeyen siyaset aklı ile ticaret aklıyla hareket eden bir yönetimle karşı karşıyayız.” dedi.

 

“Gerçek tablo verilmiyor!”

 

Gerçek tablonun yansıtılmadığını ifade eden Adıgüzel; “Bakın bu akşam zaten ne açıklayacağını bildiğimiz için onun yerine turkuaz tabloyu biz hazırladık. İşte bu akşam açıklayacağı turkuaz rengi tabloda yer açıklayacağı rakamlar bunlardan ibarettir. Hasta sayısı sayısı 1750, test 105.000, bugünkü vefat 60, bugünkü iyileşen 1100, toplam test 8100000 toplam hasta sayısı 285 binden oluşan bir tablo. Ancak gerçek tablo bu değildir. Bu bir yalandır. Biz kendi kırmızı ve gerçek tablomuzu oluşturduk. Bu tablodaki veriler Sağlık Bakanının tablosu gibi kafadan atma değildir. Bu tablo, Türkiye’nin dört bir yanındaki meslektaşlarımızdan, Sağlık Emekçileri Sendikası üyelerinden ve CHPli büyükşehir belediyelerinin değerli çalışanlarından aldığımız verilerle oluşturduğumuz bir tablodur. Bu tabloya göre bugünkü hasta sayısı eğer 105bin test yapılırsa 16bindir. Çünkü PCR Laboratuvarlarından aldığımız verilere göre her yapılan bin testin 150 si pozitif gelmektedir. Yani günlük vaka sayısı bakanın söylediğinin 10 katıdır. Bakan adeta paradan sıfır atar gibi sayılardan sıfır ataktadır. Aynı şekilde vefat sayısı için de bir veri vereceğim. 5 büyük il için… İstanbul, İzmir, Ankara, Adana ve Antalya’nın salgının başından beri toplam vefat sayıları belediyelerimizin kayıtlarında mevcuttur. Toplam 8850’dir. Sadece İstanbul’da 6371 vefat vardır. Bu kentlerde 30 milyon nüfus vardır. 82 milyon insanımıza oranladığımızda gerçek vefat sayısı 23 bindir. Aynı yöntemlerle elde edilen vaka sayısı da 980bindir. Bu da bakanına çıkladığı 285bin rakamının yaklaşık 4 katıdır. Bu sadece testi pozitif olanlardır. Buna klinik verilerle covid hastası olup testi negatif çıkanları da eklediğimizde her 40 kişiden birinin covidle tanıştığını görüyoruz.  Hükümete bakıyoruz. Bizler ciddi tedbirler beklerken Sayın Erdoğan çıktı sadece dolmuşta ayakta gitmeyi yasakladı. Sokaklar covid kaynıyor, işyerleri, evler covid kaynıyor ama sadece dolmuş yasağı geliyor. Sağlık Bakanı ve Hükümetin başı hakkında ölüme sebebiyet verme nedeniyle suç duyurusunda bulunmak istiyorum.” diye konuştu. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x