Aflatoksine dikkat
banner66

Aflatoksine dikkat

09 Ağustos 2018 Perşembe 09:39
Bu haber 345 kez okundu

Ordu Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz, aflatoksinin fındık için oldukça zararlı olup hem randımanı hem de kaliteyi olumsuz etkilediğini belirterek, fındıkta aflatoksin oluşumu hakkında uyarılarda bulundu.

Aflatoksine dikkat

Sponsor Reklamlar

İl Müdürümüz Kemal Yılmaz; “Fındıkta kalite kayıplarına neden olan ve depolanma süresini kısaltan etkenlerden en önemlisi küflenmedir. Küfün uygun sıcaklık, nem ve besi ortamında gelişmesiyle Aflatoksin oluşur. Aflatoksin bilinen en kanserojen maddelerden biridir. Fındığın zamanında hasat edilmemesi, harman ile depolamada yapılan yanlışlar fındıkta randıman ve kaliteyi olumsuz etkilemekte olup aynı zamanda aflatoksin oluşumuna sebep olmaktadır. Fındıkta meydana gelen aflatoksin hem insan sağlığını olumsuz etkilemekte hem de ihracatta sıkıntılara neden olmaktadır” dedi.

Üretiminde lider olduğumuz fındıkta, kaliteli üretimin önemini vurgulayan İl Müdürümüz Kemal Yılmaz; “Fındık üretiminde lider ülkeye yakışır kalitede üretim yapmak zorundayız. Bunun içinde öncelikle kaliteyi olumsuz etkileyen aflatoksin oluşumu engellenmelidir. Aflatoksin oluşumunu önlemek için de hasat, harman ve depolama aşamalarında çok dikkatli olunmalıdır.  Öncelikle fındık zamanında hasat edilmeli erken veya geç hasattan sakınılmalıdır. Erken hasat edilen fındığın uzun süre muhafaza edilmesi güçleşir, kolayca bozulur, küflenme ve dolayısıyla aflatoksin oluşumu meydana gelir. Geç hasat edilen fındığın ise toprakla uzun süre temas etmesi ve kabuğun çatlaması ile küf bulaşır ve aflatoksin oluşur” şeklinde konuştu.

Fındığı jüt çuvallara koyun

Toplanan fındıkların jüt çuvallara konulması gerektiğini söyleyen İl Müdürümüz Kemal Yılmaz; “Hasatta naylon çuval yerine jüt çuvallar ya da fıleli çuvallar kullanılmalıdır. Toplanan fındıklar aynı gün harmana getirilmeli ve ince bir tabaka halinde serilmelidir. Serilen fındıklar sık sık karıştırılarak havalandırılmalı ve büyük yığınlar halinde bekletilmemelidir. Harman zemini ıslak olmamalı ve mümkünse harman betondan olmalıdır. Yağışlı havalarda harmandaki fındığın üzeri örtülmelidir. Ancak örtü ile fındık arasında 30-40 cm mesafe olmalıdır. Patoza verilecek olan fındıklar mutlaka tam olarak kurutulmalıdır. Zurufundan ayrılan fındıklar uygun harmanlarda kurutulmalıdır. Fındık iyice kurutulduktan sonra içinde çürük ya da kırık fındıklar ayıklanmalıdır. Kurutulan dane fındıklar sıcak halde çuvallanmamalı, çuvallama sabah erken veya akşam geç saatlerde yapılmalıdır. Fındıklar çuvallandıktan sonra uygun depolarda muhafaza edilmelidir” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler AflatoksineDikkat

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder