Arabuluculuk talebi!
banner66

Arabuluculuk talebi!

06 Aralık 2018 Perşembe 10:09
Bu haber 440 kez okundu

Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş: "Konkordato talep eden şirketler ile alacaklılar arasında doğan ticari uyuşmazlıkların "Arabuluculuk Müessesesi" tarafından çözülebilmesi için mali müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmesini talep ediyoruz.”

Arabuluculuk talebi!

Sponsor Reklamlar

 

Mali müşavirler 2018 yıl sonu değerlendirme toplantılarında Altınordu, Fatsa Ve Ünye’de bir araya geldiler.

 

2018 Yılını Değerlendiren Baş; ‘‘Dünya değişiyor, biz kendi içerimizde kapalı kalıyoruz. Bazı sorunları bazı gelişmeleri göremiyoruz. Bugün yaşadığımız mesleki sorunların bir kısmı ülkenin vergi alma biçimiyle ilgilidir.  Gelir ve Kurumlar Vergisi bizim hazırladığımız beyannamelerin toplam vergi gelirleri içerisindeki payı çok düşük. Vergi ÖTV ve KDV gibi dolaylı vergilerden alınıyor. Dolaylı vergilerin toplam vergi gelirlerindeki payı %75-76 larda. Yani bu kolay vergiciliktir. Bunun üzerine her üç senede bir af ve yapılandırma yasası çıkarsa,  böyle bir ülkede mali müşavirlik yapmak kolay değildir.  Bu sistemde bu işi yapmak bizler için çok zordur. Ben meslektaşlarımız ile gurur duyuyorum. Eğri yolda doğru yürümeye çalışıyorlar. Bu ülkede Mali Müşavirlik yapmak gerçekten zor bir iştir.’’ dedi.

Ticari uyuşmazlıklarda arabuluculuk konusuna değinen Baş; Mali Müşavirler birçok vergi uyuşmazlıklarında etkin bir görev üstlenerek uzlaşma müessesi kapsamında mahkeme süreçlerine gidilmeden vergi uyuşmazlıklarını idari safhada çözüme kavuşturmaktadırlar. Böylelikle idare ve vergi mükellefleri arasında uygulamada hem uzlaştırmacı, hem arabulucu olarak filen rol almaktadırlar. Mali Müşavirler; Bilirkişilik yapabilir, uzlaştırmacılık yapabilir, konkordato komiserliği yapabilir, vergi uyuşmazlıklarında etkin görev alabilirler ama arabulucu olamazlar demek doğru bir yaklaşım değildir. Arabuluculuk da uyuşmazlıkların tarafsız üçüncü bir kişinin yardımıyla çözümlenmesini öngören bir sistemi ifade etmektedir. Konusu bir miktar paranın ödenmesi olan alacak ve tazminat talepleri bizlerin direkt mesleki konusu ve uzmanlık alanı olup, arabuluculuk müessesi mali müşavirler olmadan istenen amaca ulaşamaz. Özellikle ticari uyuşmazlıklar ve işçi işveren uyuşmazlıkları mali müşavirlerin arabuluculuk yapabileceği en temel işler arasındadır. Bu nedenle Mali müşavirlere arabuluculuk yetkisi verilmelidir. Konkordato talep eden şirketler ile alacaklılar arasında doğan ticari uyuşmazlıklar "Arabuluculuk Müessesesi" tarafından çözülebilmesi için mutlak surette Mali Müşavirlerin de yetkilendirilmesini talep ediyoruz.” dedi. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder