“Asgari ücret yeniden belirlenmeli!”

26 Haziran 2020 Cuma 10:01
Bu haber 2784 kez okundu

Ordu Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş, asgari ücretin içinde bulunduğumuz pandemi döneminde yeniden düzenlenerek, yılın ikinci 6 ayı için yeni bir ücret belirlenmesi gerektiğini söyledi.

“Asgari ücret yeniden belirlenmeli!”

Sponsor Reklamlar

Asgari ücret ilk defa bu yıl açlık sınırın altında kaldığını belirten Başkan Bahadır Baş, “Asgari ücretin askeri geçim indirimi (AGİ) dahil neti 2.324,70 TL. 01.01.2020 tarihinde dolar kuru 5,94 Asgari ücret 391 Dolar. Bugün dolar kuru 6,86. Asgari ücret bugün 339 Dolar. Altı ayda asgari ücret ile çalışanlar 52 dolar fakirleşmiş. Ücretleri reel olarak azalmış. Mayıs ayında TÜRK-İş tarafından açıklanan dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 124 liraya, yoksulluk sınırı ise 6 bin 919 liraya yükseldi. Dört kişilik bir ailede üç kişinin çalıştığını varsaysak 2.306 TL kişi başı gelir, asgari ücretin altında kalmış. Türkiye’de belirlenen asgari ücretin dört kişilik bir ailenin zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması bir yana TÜİK’in tek bir işçi için hesapladığı asgari geçim düzeyinin de altında belirlendiği ortaya çıkmaktadır.” dedi.

“Bu acil bir ihtiyaç”

Asgari ücretin içinde bulunduğumuz salgın döneminde, bu yıla özel 2 defa açıklanması gerektiğini belirten Baş; “Normalde askeri ücret yılda bir defa, aralık ayının sonunda açıklanıyor. Bu seneye özel, olağanüstü bir salgın döneminden geçtiğimiz bu günlerde 2 defa açıklanmalı. Haziran ayının sonuna kadar asgari ücretle ilgili ücret tespit komisyonu toplanmalı ve bir değerlendirme yapmalı. Yılın ikinci 6 ayı için yeni bir ücret belirlenmeli. Bu acil bir ihtiyaç. İnsanların işe gidemediği, kısa çalışma ödeneğinden yararlandığı, reel gelirlerin de azaldığı bir dönemde asgari ücretle ilgili bir değerlendirmenin yapılması elzem bir konudur.” diye konuştu.

“Maliyet devlet tarafından karşılanmalı”

Ülkemizde yaklaşık 18-19 milyona yakın çalışanın 8 milyona yakın kısmının asgari ücretle çalıştığını vurgulayan Baş, şöyle devam etti:

“ 8 milyon asgari ücretli çalışan için 2020 yılına münhasıran asgari ücret ikinci altı ay için yeniden belirlenmelidir. Bu bir ihtiyaç değil bir zorunluluk haline gelmiştir. Yılbaşından bu yana gelirleri dolar bazında gerileyen, pandemi nedeniyle işine gidemeyen, gelirleri yoksulluk ve açlık sınırının altında kalan bu dar gelirli çalışanlar için düzenleme yapılmalıdır. Yapılacak artışın maliyeti işverenlere değil yine bu döneme özel devlet tarafından karşılanmalıdır.”

“Vergi ve SGK prim yükü azaltılmalı”

Asgari ücret üzerindeki vergi ve SGK prim yükünün azaltılması gerektiğini belirten Baş; “Asgari ücret arttırılsın demek iş dünyası için yüzde 40’lık bir artış demek ama bu bir çark, bu çarkın dönemsi için asgari ücretin artışı gerekli. Ekonominin çarklarının dönmesi için de ücret üzerindeki vergi ve SGK prim yükü pandemi dönemiyle ilintili olmak kaydıyla azaltılmalı.” Şeklinde konuştu. Ordu Yorum/Neşe Çakar Erkin/Özel

 

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x