banner66

Av yasağı bitiyor!

29 Ağustos 2019 Perşembe 09:24
Bu haber 1481 kez okundu

1 Eylül 2019 tarihinden itibaren çevirme ağları ve trol avcılığına açık alanlarda trol ağları ile su ürünleri avcılığı yasağı sona eriyor.

Av yasağı bitiyor!

Sponsor Reklamlar

Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; ideal avcılığın dengeli avcılık olduğu belirtilerek, “Aşırı ve kuralsız avcılık, geleceğimizin ve çok önemli bir zenginliğimizin yok edilmesi demektir. İyi bir gelecek için avlanma usul ve esaslarına uyunuz. Amacınız; günü kurtarmak değil, geleceği kurtarmak olmalıdır.” denildi.

Yapılan açıklamada şunlar belirtildi: “Karadeniz'de Ordu İli Ünye İlçesi Taşlana Burnundan Gürcistan sınırına kadar olan karasularda her türlü trol ile su ürünleri avcılığı yasağı, İl karasularında ise kum midyesi avcılığı ve her türlü sürütme ağlar ile su ürünleri avcılığı yasağı devam ediyor.

Yunuslar, Foklar, Deniz Alaları, Orfoz, Vatoz, Mahmuzlu Camgöz Köpekbalıklarının ve Mersin balıklarının bütün karasularımızda avlanmaları yasaktır.

Gırgır ağı kullanan balıkçı gemileri için Bakanlık İl veya İlçe Müdürlüklerinden ağların derinliğini gösterir, bir yıl geçerli ölçüm belgesi alınması zorunludur.

Gırgır ağlarıyla hamsi avcılığı 15.00-09.00 saatleri arasında yapılır. Gırgır ağları belirtilen saatler dışında, hamsi avlamak amacıyla denizde bulundurulamaz.

Karasularımızda; gırgır ağları ile kıyıdan itibaren 24 metre derinlikten sığ sularda avcılık yapılması yasaktır. Kalkan avcılığında kullanılacak ağların göz açıklığı 400 mm'den küçük olamaz.

Denizlerde yapılan su ürünleri avcılığında monofilament (tek kat) misina ağların ve multimonofılament (çoklu tek kat) misina ağların kullanılması, gemilerde, balıkçı barınaklarında, barınma ve çekek yerlerinde bulundurulması yasaktır.” Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x