‘Başşehir Ordu’ Konferansı

20 Kasım 2019 Çarşamba 09:42
Bu haber 1153 kez okundu

Altınordu Belediyesi tarafından Milli Eğitim Gençlik ve Spor Eski Bakanı Metin Emiroğlu’nun katılımları ile gerçekleştirilen “Başşehir Ordu” konulu konferans Altınorduluları zamanda yolculuğa çıkardı.

‘Başşehir Ordu’ Konferansı

Sponsor Reklamlar

Çeşitli sosyal projelerin yanı sıra kültürel etkinliklerine de devam eden Altınordu Belediyesi bu kapsamda Milli Eğitim Gençlik ve Spor Eski Bakanı Metin Emiroğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı ‘Başşehir Ordu’ konulu bir konferans düzenledi.

Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen konferansa AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin, Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, Belediye Başkan Yardımcıları, daire müdürleri, siyasi partilerin üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, birim müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

 “Tarih bilincini arttırmak ve milli şuuru zinde tutmak temel amacımız”

Konferansın açılış konuşmasını yapan Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, tarih bilincinin önemine vurgu yaptı. Hacı Emiroğulları Beyliği hakkında bilgiler veren Başkan Tören, “Tarih bilinci çok önemlidir. Ordu ve tüm Doğu Karadeniz coğrafyasını Türk Yurdu yapan “Hacı Emiroğulları Beyliğini” yöre insanımız yeteri kadar tanımamaktadır. 1301 yılında Mesudiye’de tarih sahnesine çıkan “Hacı Emiroğulları Beyliği” 60-70 yıllık bir mücadele sonrasında kıyıya, sahile kadar ulaşmıştır. İşte bu tarihi hakikati toplumun hafızasına yerleştirmek, tarih bilincini arttırmak ve milli şuuru zinde tutmak temel amaçlarımızdandır. Tarih bir hafıza aktarımıdır. Tarih dünü anlattığı gibi geleceği de şekillendirir. Bir şehrin, bir ülkenin insanlarının tarih ile ünsiyeti ne kadar güçlü ise, bugünün vizyonu geleceğin perspektifi de o derece köklüdür, geniştir. Evet, vizyonunuz, perspektifiniz kökleriniz kadardır. Onun için, biz her ne yapıyorsak, her ne işle uğraşıyorsak, farkında olalım veya olmayalım tarihin oluşturduğu geleneğe bağlanarak yaparız” dedi.

Eski Bakan Emiroğlu’ndan tarihe yolculuk

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in açılış konuşmasının ardından ‘Hacı Emiroğulları’nın anlatıldığı bir kısa film gösterildi. Filmin ardından sahne alan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Eski Bakanı Metin Emiroğlu, ‘Hacı Emiroğulları Beyliği’nin tarihsel süreci hakkında bilgiler verdi. ‘Hacı Emiroğulları Beyliği’ni araştırma fikrinin oluşum sürecini anlatan Emiroğlu, bu bağlamda Ordu’ya dek uzanan tarihsel bir sürecin olduğunu belirtti.

‘Tarihini bilmeyenler bir kuru yaprak gibi rüzgarın önünden uçup gidecektir’ diyen Emiroğlu, “Bu cennet vatan üzerinde maksatlı maksatsız art niyetlilerin olduğu bu dönemde bizler, geçmiş tarihimizi çok iyi bilmek zorundayız. Tarih bilincine sahip olalım ki geleceğimizi inşa edebilelim” ifadelerini kullandı.

Altınordu Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Başşehir Ordu’ konferansı, Ordulu sanatçı Şenel Gök ve öğrencisi Pınar Tekneci’nin Ordu türkülerini seslendirdiği konserin ardından Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in Metin Emiroğlu’na plaket taktim etmesiyle sona erdi. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x