Bayram tedbirleri alındı
banner66

Bayram tedbirleri alındı

13 Haziran 2018 Çarşamba 10:20
Bu haber 552 kez okundu

Ordu Valiliğince, 15 Haziran Cuma günü başlayacak Ramazan Bayramı Ordu İli genelinde trafik tedbirleri alındı.

Bayram tedbirleri alındı

Sponsor Reklamlar

Vali Seddar Yavuz’un imzasıyla İlçe Kaymakamlıklarına ve ilgili kamu kurumlarına gönderilen ve “Her yıl ülkemizde trafik kazaları sonucunda birçok vatandaşımız yaralanmakta veya hayatını kaybetmekte, çok sayıda vatandaşımız ise hayatının geri kalan kısmını engelli olarak geçirmek durumunda kalmaktadır. Bunlarla birlikte trafik kazalarından sonra büyük çapta ekonomik kayıplar meydana gelmektedir. Trafik kazalarının önemli bir kısmı hız ihlali, hatalı sollama, yakın takip, yorgunluk, çalışma ve dinlenme süresi ihlali ile sürücülerin sabırsız davranışları gibi sürücü hatalarından kaynaklanmaktadır. Meydana gelen trafik kazalarının önlenmesi amacıyla özellikle Ramazan Bayramı tatili öncesini ve sonrasını kapsayacak şekilde İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma  Komutanlığı tarafından, vatandaşlarımızın huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerinin sağlanması, bayram tatilinde kazaların en alt düzeye düşürülmesi amacıyla aşağıda belirtilen trafik tedbirleri planlanacak ve uygulanacaktır.” ifadelerinin bulunduğu genelgeye göre alınan trafik tedbirlerinden bazıları şöyle;


-Terminal ve izin verilen yerler dışında, şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına müsaade edilmeyecek.

-66 yaşından gün almış ve 26 yaşından küçük şoförlerin otobüs kullanmalarının engellenmesi sağlanacak.
-Otobüslerde emniyet kemeri denetimlerine ağırlık verilecek, yolcular “otobüslerin karıştığı trafik kazalarında araçların devrilmesi ve araçtan dışarı savrulmalarının önlenmesi amacıyla emniyet kemeri kullanmaları”, şoförler ise “taşıt kullanırken cep telefonu ile konuşmamaları” konularında bilgilendirilecek.
-Tarım işçilerinin yolculuklarının daha güvenli yapılabilmesi amacıyla göç alan ve veren yerler arasında trafik denetimleri artırılacak, mevsimlik tarım işçilerini taşıyan karayolu araçlarının 24.00-06.00 saatleri arasında şehirlerarası yolculuk yapmalarına izin verilmeyecek.

-Tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak yapıldığı bölgelerde karayolu üzerinde tarımsal zirai araçların, traktörlerin, biçerdöverlerin vb. uygunsuz olarak trafikte seyretmelerine izin verilmeyecek.

-Motorlu bisiklet ve motosiklet kullanıcıları üzerinde koruma başlığı ve gözlüğü, diğer araçlarda ise emniyet kemeri ve çocuk bağlama sistemleri kullanımı ile ilgili denetimlere önem verilecek.

-Basında sıklıkla yer alan modifiye edilmiş araç, abarth egzoz, uygunsuz ışık donanımları (standart dışı renkte daha güçlü ampul ve ışık veren ya da güçlü beyaz led ampul vb.) ve harici ses sistemi kullanılmasının önlenmesi amacıyla, bu araçların yoğun olarak bulunduğu hedef bölgelerde ve saatlerde, tespit edilen araçlara izin verilmeyecek, bayram sonrası ilk mesai gününe kadar doğrudan trafikten men edilerek muayeneye sevk edilecek. 

-Bayramda özellikle çocukların cadde sokaklarda daha yoğun bulunacakları dikkate alınarak yerleşim yerlerinde taşıt-yaya kazalarının yoğun olduğu bölgelerde, yayaların trafikteki güvenliklerini olumsuz etkileyen uygunsuz parklanmalara izin verilmeyecek, yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engelli vatandaşlarımızın trafikte erişimlerini kolaylaştırmak için tasarlanan engelli rampaları üzerine ve önüne park etmiş araçlar cezaları uygulandıktan sonra derhal kaldırılacak. 
-Gece denetimlerinde, alkol ve uyuşturucu etkisinde araç kullananlara yönelik denetimlere 24.00-02.00 saatleri arasında hedef bölge, cadde ve sokaklarda ağırlık verilecek.
-Gerek 27. dönem milletvekili seçimleri gerekse Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin bayram tatilinin hemen sonrasında yapılacağı gerçeği göz önünde bulundurularak başta siyasi parti ve adayların bu vesile ile düzenleyecekleri araç konvoyları ve siyasi parti liderlerinin şehirlerarası karayolunda yapacakları seyahatlerde ve şehir/ilçe girişlerinde düzenlenecek karşılama konvoylarında aşırı hız, takip mesafesinin korunmaması ve benzeri trafik akışını engelleyecek, trafik kazası riskini artıracak durumların meydana gelebileceği öngörülerek siyasi parti ve adayların düzenleyeceği araç konvoyları ile ilgili konvoy oluşmasını engellemeyecek şekilde trafik güvenliğini tehlikeye atmayacak tedbirlerinin planlaması ve alınması sağlanacak. Haber Merkezi

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder