“Çiftçiler değil şirketler bayram yapıyor”
banner66

“Çiftçiler değil şirketler bayram yapıyor”

15 Mayıs 2019 Çarşamba 10:53
Bu haber 3847 kez okundu

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü nedeniyle açıklama yapan Tüm Üretici Köylüler Sendikası Genel Başkanı Sadık Turan, “Tarımı yerli ve yabancı tarım ve gıda tekellerine teslim eden iktidar çiftçilere dünyayı zehir ettiler” diyerek tepki gösterdi.

“Çiftçiler değil şirketler bayram yapıyor”

Sponsor Reklamlar

Tüm Köy Sen Genel Başkanı Sadık Turan şunları söyledi: “Üretici köylünün üretmesinin önüne yeni yeni engeller çıkararak ülke tarımı dışa bağımlı hale getirildi. Gübre, ilaç, tohum, mazot gibi maliyete etki eden girdilerin çoğu dışarıdan ve fiyatları sürekli artıyor. Üretilenleri maliyetine bile satamıyoruz.”

           

Üreticiler değil şirketler destekleniyor

           

“Yıllardır üretici köylü aleyhine geliştirilen politikalar AKP iktidarları döneminde hızlanarak devam etti.” diyen Turan, “ AKP iktidarı ülke tarımını tamamen dışa bağımlı hale getirdi. Üreticiye destek yerine şirketlere destek veriyor. Buğdaydan pirince, nohuttan fasulyeye neredeyse tüm tarım ürünlerinde gümrüksüz ithalat yapıldı. İzlenen tarım politikalarıyla üretici köylü üretmemeye başladı. AKP iktidarının tarım politikaları nedeniyle üreticiler değil tarım ve gıda şirketleri bayram yapıyor.” dedi.

           

“Milli tarım projesi” şirketleşme demektir

           

Turan, gündeme getirilen Milli Tarım Projesi’nin ülke tarımını tamamen şirketlere teslim etme projesi olduğunu belirerek, “Tarım Bakanının da açıkladığı ve askıya alınan Milli Tarım Projesi ile üreticilerin tarım yapmasını engellemeye yönelik bir girişimdir. Ya köylüler şirketleşecek ya da şirketler tarım üretimi yapacak diyorlar ve bu süreci dayatıyorlar. Artık Dünya Çiftçiler Günü, Dünya Tarım Şirketleri Günü kutlamasına dönüşecek.” dedi. Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder