Çilek üretimi arttı!

17 Aralık 2019 Salı 09:31
Bu haber 402 kez okundu

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz; “İlimizde çilek üretimi verilen destekler ve uygulanan projeler neticesinde bin tonun üzerine çıktı. Çilek, ilimizin ana ürünü olan fındığın yanında üreticilerimize önemli gelir kapısı haline geldi.” dedi.

Çilek üretimi arttı!

Sponsor Reklamlar

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan İl Müdürü Kemal Yılmaz; "Çilek üretimi, ilimizde ürün çeşitlendirilmesi konusunda İl Müdürlüğü olarak üzerinde durduğumuz önemli konulardan birisidir. Bu kapsamda yaptığımız çalışmalar neticesinde çilek üretimi, özellikle sahil ilçelerimizde ana ürünümüz olan fındığın yanında üreticilerimize önemli gelir kapısı haline gelmiştir" dedi.

Çilek üretiminin bin tonun üzerine çıktığının müjdesini veren Yılmaz; "İl Müdürlüğü olarak ilimizde çilek üretimini artırmak amacıyla önemli çalışmalar gerçekleştirdik. Uyguladığımız projeler ve yaptığımız eğitim çalışmaları ile üretim alanlarımızı her geçen yıl artırdık. Şuanda ilimizde 400 dekar alanda çilek üretimi yapılmaktadır. 2012 yılında 15 tona kadar gerileyen çilek üretimimiz, şuan itibari ile bin 43 ton olarak gerçekleşti" diye konuştu.

Çilek üretim alanlarının arttırıldığını belirten Yılmaz; "İl Müdürlüğümüz ve DOKAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı işbirliğinde ilimizde uyguladığımız "Ordu İli Tarımın Modernizasyonu Projesi" kapsamında 50 da alanda açıkta çilek bahçesi ile 500 m² büyüklüğünde 7 adet çilek serası ilimizde tesis ettik. Bu alanlarda da önümüzdeki dönem üretim yapılacak. Bunun neticesinde  ilimizde çilek üretimimiz daha da artacak. Bu konuda uygulayacağımız projelerimiz önümüzdeki yılda devam edecek" diye konuştu. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x