Çocuklara şefkat eli
banner66

Çocuklara şefkat eli

13 Haziran 2019 Perşembe 10:48
Bu haber 229 kez okundu

Ordu Valiliği himayesinde yürütülen Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele (ÖNEM) projesinin 2. uygulama dönemi yılsonu programı yapıldı.

Çocuklara şefkat eli

Sponsor Reklamlar

Vali Seddar Yavuz, program öncesi Önem çocukları tarafından hazırlanan “Bak Resmet Yorumla. Hamileriniz Mesleğiniz Olsun” adlı resim sergisinin açılışını gerçekleştirdi. 

Sergiyle ilgili ÖNEM çocuklarından bilgi alan Vali Yavuz, onlarla bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Ardından, Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılan Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele (ÖNEM) projesinin 2. uygulama dönemi yılsonu programına geçti.

“ÖNEM Projesi 2009 Yılında Başladı”

Ordu Valiliği himayesinde yürütülen Özel Nedenlerin Engelleriyle Mücadele (ÖNEM) projesinin 2. uygulama dönemi yılsonu programında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, 2009 yılında İstanbul Gaziosmanpaşa Kaymakamı iken özellikle metropollerde artan şiddet, madde kullanımı, sevgi ve şefkat yoksunluğundan neşet eden sorunlara nasıl bir çözüm bulunabileceğine dair yoğun bir fikir ve zihin jimnastiği sonucu ÖNEM projesinin ortaya çıktığını söyleyerek, “Çağımızın hastalığı ve toplumu tehdit eden bağımlılık olmak üzere çocuklarımızı geleceğe hazırlamak, onların yeteneklerini keşfetmek, ihtiyaçları olan alanlara yönlendirmek üzere kurguladığımız, planladığımız projemiz İstanbul’da çok önemli sonuçlar verdi. Birçok çocuğumuzu düşebilecekleri tehditlerden ve tehlikelerden uzak hale getirdik. Uşak Valiliğim sırasında da rehberlik servislerimiz ve rehber öğretmenlerimizle çalışarak 57 bin öğrencimize yaptığımız ankette, 15 bin çocuğumuzun hak ettiği sevgiyi, şefkati göremediğine şahit olduk. Bunun kabul edilebilir, sürdürülebilir bir durum olmadığı, hepimiz tarafından açık ve nettir. Bu projeyi Muş Valiliğim sırasında da devam ettirdik. Ordu Valiliğine atanınca da yine Ordu’nun bir resmini çekmeye, 0rdu da karşılaşılan sorunların ne olduğuna dair bir çalışma yaptıktan sonra da bu projeyi arkadaşlarımızla görüşerek ve ismini değiştirerek yola çıktık. Bu yol elbette zor, meşakkatli, emek ve sabır isteyen bir yoldur. Çıkılan yolda sonuca inanmazsanız, o yol sizi yorar. Kısacası aşk ile yapılmayan her iş zordur, meşakkatlidir, bıktırır. Ama sonuçlarını görüp hedefinize inanırsanız, hiçbir zorluğun aşılamayacağı konusundaki tereddütlerde ortadan kalkmış olur” diye konuştu.

 

“Ordu’da elinden tutulan, yüzüne tebessüm edilen 28 bin 417 evladımız var”

 

ÖNEM Projesinin bu yıl içerisinde önemli rakamlara ulaştığını ve ÖNEM projesi kapsamındaki öğrenci sayısının 21.006 olduğunu belirten Vali Yavuz, “Diğer çocuklarımızın faaliyetlere dahil edilmesiyle birlikte ÖNEM projesi kapsamında Ordu ilinde ulaşılan, elinden tutulan, yüzüne tebessüm edilen 28 bin 417 evladımız oldu. 15 faaliyet alanını kapsayan bu çalışmaya, aynı zamanda hamilik gibi bir hususu da özellikle ilave ettik. Biz, riskler olmadan önlem almak isteyen bir devlet anlayışını benimsemeliyiz. Yani çocuklarımız eğitim dışına itildikten, ailesiyle bağı koptuktan, şiddete bulaştıktan ve bağımlı olduktan sonra tedbir almanın, bunları rehabilite etmenin ne kadar zor olduğuna hepimiz şahidiz. O yüzden de bu projenin temel hedefi riskleri belirlemek, riskleri önceden ortadan kaldırmaktır” dedi. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder