Çocuklarda geniz eti sorunu!
banner66

Çocuklarda geniz eti sorunu!

13 Haziran 2019 Perşembe 10:47
Bu haber 227 kez okundu

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Akif Aksoy çocuklarda geniz eti ve tedavisi hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Çocuklarda geniz eti sorunu!

Sponsor Reklamlar

Geniz eti iki ana nedenle sorun yaratmaktadır. Birincisi; çok büyüdüğünde mekanik olarak genizi kapatır ve tıkayıcı uyku apnesi denilen uykuda solunumun duraklamasına kadar varan ciddi problemler yaratır. İkinci olarak; tıkayıcı özelliğinden bağımsız olmak üzere geniz eti mikroplarla istila edildiğinde bir çöplük gibi onların büyümesine ortam hazırlar. Bu durum, geniz etinin yerleştiği bölüm tam bir kavşak olduğundan, üst ve alt solunum yollarında tekrarlayan enfeksiyonlara sebep olur. Problemin uzun sürmesi sonucu çocuklarda uzun ve ince yüz yapısı, yüksek damak, üst çenenin öne doğru büyümesi, ağızın sürekli açık olması hali, bozuk dişler ve göz altlarında çöküklükle karakterize “adenoid yüz” denilen tipik bir yüz ifadesi ortaya çıkar.

Ameliyat ne zaman yapılmalıdır?

Doğru endikasyon konulduğunda her yaşta ameliyat yapılabilir. Dünya literatüründe 1 yaşından itibaren bu ameliyatın yapıldığı bildirilmektedir. Eskiden anestezinin komplikasyonlarından daha fazla çekinildiği için 3 yaş sonrası kriter olarak kullanılmakta idi. Bugün daha modern anestetik maddelerle çocuklarda daha güvenli cerrahi yapılabilmektedir. Yine de mecbur kalmadıkça çocuğun anesteziyi daha rahat tolere edebileceği 3 yaş sınırına dikkat edilmektedir. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder