banner66

Dikkat edilmesi gereken inme belirtileri!

30 Eylül 2019 Pazartesi 09:33
Bu haber 383 kez okundu

29 Ekim Dünya İnme Günü nedeniyle konuşan Özel Ordu Sevgi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Nuri Yüzgül, dikkat edilmesi gereken inme belirtileri hakkında bilgi verdi.

Dikkat edilmesi gereken inme belirtileri!

Sponsor Reklamlar

Halk arasında “felç” olarak bilinen inme, dünyada en fazla fonksiyon kaybına neden olan, yaşam kalitesini en fazla etkileyen ve ölüm nedeni olarak 2. sırada yer alan bir hastalık grubu. Tüm dünyada her 2 saniyede 1 kişi, bir yılda 17 milyon kişi inme geçiriyor ve 6 milyon kişi de aynı nedenle yaşamını yitiriyor.

29 Ekim Dünya İnme Günü nedeniyle konuşan Uzm. Dr. Nuri Yüzgül inmenin kısmen tedavi edilebildiğine dikkat çekerek, “Erken dönemde müdahale edildiğinde beynin beslenmesinde sorun oluşturan pıhtı tedaviyle ortadan kaldırılabiliyor ve kalıcı hasar engellenebiliyor. Ancak tedavi, inme belirtileri ortaya çıktıktan sonra ne kadar erken yapılırsa, o kadar etkili oluyor.

Bu nedenle yüzde çarpılma, kol ve bacakta güçsüzlük, konuşmada bozulma, çift görme ve/veya ani bilinç bozukluğunda bu yakınmaların düzelmesi beklenmeden en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmak hayati önem taşıyor” dedi. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x