Diyabetlilere soğuk hava uyarısı
banner66

Diyabetlilere soğuk hava uyarısı

08 Kasım 2018 Perşembe 09:26
Bu haber 314 kez okundu

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Dahiliye Bölümü Uz. Dr. Abdurrahman Tomakin; "Havaların soğuması pek çok hastalığa davetiye çıkarırken bu dönemde diyabet hastalarının da sağlıklarına ekstra özen göstermesi gerekiyor." dedi.

Diyabetlilere soğuk hava uyarısı

Sponsor Reklamlar

Tomakin alınması gereken tedbirleri şöyle açıkladı: "Kış mevsimi yaklaşırken hava sıcaklığının düşmesi ve günlerin kısalması nedeniyle vücudun kalori harcaması azalır, buna bağlı olarak da metabolizma yavaşlar. İnsanların daha hareketli olduğu yaz aylarında kan şekerinin normal olmasını sağlayan diyet ve ilaçlar, kış mevsiminde daha az etkili olabilir. Kış aylarında vücut, ısısını koruyabilmek için metabolizmasını yavaşlatır. Bu da kan şekeri ayarının bozulmasına yol açar. Diyabet hastaları soğuk havalarda kan şekerini sık sık kontrol etmeli, diyet ve tedavide oluşabilecek değişiklikleri doktoruna danışmalıdır.

Ara öğünler ihmal edilmemeli

 Kış aylarında diyabet hastaları uzun süre aç kalmamalıdır. Diyabetliler az ve sık yiyerek vücut dengelerini korumalıdır. İnsülin ve şeker düşürücü ilaç kullanan hastaların, bu ilaçların etkilerinin maksimum olduğu dönemlerde ara öğünlerini atlamamaları çök önemlidir. Kışın azalan aktivite ve buna bağlı olarak öğün saatlerinin aksatılması, hastalarda “hipoglisemi” denilen şeker düşüklüğüne neden olabilmektedir. Diyabet hastaları, bu duruma düşmemek için uzun sürebilecek aktivitelerde ara öğünlerin atlanmaması için yanlarında kesiklikle yiyecek taşımalıdır." Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder