“Durugöl SİT kapsamına alınmalı”
banner66

“Durugöl SİT kapsamına alınmalı”

07 Haziran 2019 Cuma 09:44
Bu haber 437 kez okundu

Ordu Çevre Derneği, Akyazı Mahallesi’ndeki “Özel Proje Alanı” içinde kalan Durugöl’ün korunması için Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne başvuru yaptı.

“Durugöl SİT kapsamına alınmalı”

Sponsor Reklamlar

Durugöl’ün Ordu Altınordu ilçesi için önemli bir alan olduğunu belirten Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “ Gölün ve çevresinin “Özel Proje Alanı” kapsamına alınmasından bu yana halkın önemli talebi burasının korunup yeşil alan olarak kullanıma açılması oldu. Mahalle ve ilçe kapsamında etkinlikler düzenlendi. Sonuç olarak, betonlaşan Ordu’da nefes alınabilecek bir yer olan Durugöl betonlaştırılmamalıdır. Bu konuda dernek olarak girişimimiz devam ediyor.” dedi.

 

Durugöl’e sahip çıkıyoruz

 

ORÇEV Başkanı Gönül, “Durugöl’ü kurtarmak için her yolu deniyoruz. 29.05.2019 tarihinde Ordu ve Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine yazımızı gönderdik. Yazımızda “Ordu Büyükşehir Belediyesi Akyazı Mahallesi’nde yer alan Durugöl yaban hayatı açısından oldukça zengin ekolojik olarak hassas bir sulak alandır. Durugöl birçok göçmen kuşun beslenme ve konaklama alanı olmasının yanı sıra birçok yerel kuş türünün de üreme ve barınma alanıdır. Ayrıca gölün çevresi oldukça zengin biyolojik çeşitliliğe de sahiptir. Birçok flora ve founa türünü barındırmakta olup, etrafındaki kullanımlardan dolayı tehdit altındadır. Durugöl sulaklarının gelecek nesillere aktarılması Ordu halkının ve STK’lerin hassasiyetinin olduğu bir konudur. Bu nedenle Durugöl sulak alanının koruma altına alınmasını önem arz etmektedir. Söz konusu sulak alanın “Doğal SİT” olarak veya alanın özelliğine uygun bir koruma statüsünün verilmesini “ talep ettik. Haber Merkezi

 

 

                                                                 

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder