E-uygulamalar semineri!

07 Ekim 2019 Pazartesi 09:41
Bu haber 476 kez okundu

Ordu Mali Müşavirler Odası’nda ‘‘E-Uygulamalar & Defter Beyan Sistemi’’ konulu seminer düzenlendi.

E-uygulamalar semineri!

Sponsor Reklamlar

Ordu Mali Müşavirler Odası, 04 Ekim 2019 Cuma Günü 14.00 – 17.30 saatleri arasında Ertuğrul Yüksel Konferans Salonu’nda ‘‘e-Uygulamalar ve Defter Beyan Sistemi’’ konulu seminer düzenledi.  Seminere Oda Başkanı Bahadır Baş, İstanbul SMMM Odası Başkan Yrd. Ali Haydar Tunç, Fatsa Belediye Başkan Yard. Ercan Yurttaş, Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel, Trabzon Önceki Dönem Oda Başkanı Veysel Zekai Bak, İstanbul SMMM Odası Eğitim Müdürü SMMM İnci Şalcı, meslek mensupları ve stajyerler katıldı. Seminere ilgi çok fazlaydı.

Açılış konuşmasını yapan Oda Başkanı Bahadır Baş; “Değerli meslek mensupları ve stajyerlerimiz,   E-Uygulamalar ve Defter Beyan Sistemi Seminerimize hoş geldiniz. Meslek Mensuplarımız diyor ki artık seminerler internette, facebookta var ama alakası yok bu seminerler burada değer kazanıyor. Ben sizi alkışlıyorum ve iyi ki varsınız, bugün bu salonu doldurduğunuz için sizlere teşekkür ediyorum. Uzlaştırmacı eğitimi ile ilgili olarak, ceza muhakemelerin de hırsızlık, yaralamak gibi 60 yakın hafif suçun uzlaştırmacılığı yapılabiliyor. Uzlaştırmacılık faaliyetinin özü suçu işleyen ile mağduru bir araya getirip bir uzlaştırma tutanağı oluşturmaktır.

Arabulucuk da ise işçi işveren, ticari uyuşmazlıklarda muhasebecilerin arabuluculuk yapamayacağını söylüyorlar fakat bizim asıl işimiz bu, bir işçi-işveren, ticari uyuşmazlığı çözecek en iyi meslek gurubu biz mali müşavirleriz. Arabuluculuk konusunda adalete yardımcı olmak, biriken yargı dosyasının azalması için bunu istiyoruz. Yoksa meslektaşlarımıza ekmek kapsı çıksın diye bunu savunmuyoruz. Değerli arkadaşlar lütfen sizlerde bunun için çalışın ve üzerinde durun birlikte bunlara sahip çıkmalıyız. Birlikte bütün siyasete bu konuyu götürmeliyiz.

Ordu Fatsa’da Kazdağları’nda ki gibi bir siyanürlü altın arama faaliyeti var. Hepimizin bu şehirde yaşayan insanlar olarak bu şehre karşı sorumlulukları var. Fatsa’da altın arama madeni sahası genişletiliyor. Bugün Ünye ve Fatsa’da 200 bin kişi yaşıyor. 20 yıl sonra yirmibin kişiye inebilir bu sayı. Fatsa'da  sondaj yapılıyor ve yapılan her sondaj alttan geçen her suyun kirlenmesine sebep oluyor. Bu konuda lütfen duyarlı olalım. Toprağın altının değil üstünün kıymetli olduğunu bilelim. Orada buluna kestane ormanlarını ve tarıma elverişli arazileri kaybettik ve ciddi anlamda da kayıplarımız devam edecek gibi gözüküyor. Hepimiz bu şehre karşı sorumluluklarımız yerine getirelim.

Son olarak; dün avukatların bazı hizmetlerinde KDV oranı yüzde 8'e indirildi. Bu oranın düşürülmesi değil bu oran düşüşünün diğer serbest meslek guruplarına tanınmaması vergide eşitlik ilkesine aykırı buluyoruz. Biz bir meslek kuruluşunun almış olduğu hakkın karşısında değiliz bu hakkın vergi adaleti ve anayasa çerçevesi içinde eşit dağıtılmasından yanayız.  Bunun diğer serbest meslek guruplarına da tanınmasını istiyoruz. Seminerimizin siz değerli meslektaşlarımıza fayda sağlamasını diliyorum." dedi.

İstanbul Mali Müşavirler Odası Başkan Yrd. Ali Haydar Tunç; "Sayın Oda Başkanım Bahadır Baş, Değerli Oda Yöneticilerim ve değerli meslektaşlarım sizleri İstanbul Mali müşavirler odası adına sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Meslek yasamızın 30. Yılını yaşıyoruz. Dünya da yüz yüz elli yılını yaşamış meslekler bizlere gıpta ile bakıyor. Bu günlere kolay gelmedik bu süreçleri birlikte yaşadık ve tabi meslek gündemimiz çok yoğun. Bu gün e-uygulamalar ile ilgili bir eğitimimiz olacak. Dijitalleşme ile birlikte artık defter tutan, kayıt tutan değil, firmaların güvenilir işletme danışmanı olan danışmanlık alanlarında hizmetler veriyoruz ve vermeye devam ediyoruz. 2022 yılın da maliye bakanlığının uygulaması ile kamu kuruluşları %90  e-uygulamaya geçecek. Sevgili meslektaşlarım bu süreci el birliği ile aşacağız. " dedi.

Konuşmaların devamında, E-Fatura ve Özellikli Konular, E-Defter ve Özellikli Konular, E-Arşiv Fatura, Taslaktaki E-Arşiv 50.000 TL Fatura Sınırı, E-İrsaliyedeki Yeni Süreçler, E-Tebliğ Taslağındaki Yeni Uygulamalar, Taslaktaki E-Fatura ve E-Defter 5 Milyon Sınırı, E-Müstahsil Makbuzu ve E-SMM, E-Uygulamalar Muhafaza ve İbraz Yükümlülükleri, Defter Beyan Sistemi İle İlgili Güncel Değişiklikler ve Pratik Çözüm Yolları ile ilgili sunumunu gerçekleştirdi. Haber Merkezi
Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x