Ekonomiye büyük katkı

Ekonomiye büyük katkı

14 Kasım 2017 Salı 11:03
Bu haber 307 kez okundu

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası son 3 yılda yaptığı 13 milyon TL'lik projelerle Ordu Ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor.

Ekonomiye büyük katkı

Sponsor Reklamlar

Gerçekleşen Projeler hakkında bilgi veren Ordu Ticaret ve Sanayi Başkanı Servet Şahin; “URGE Projesi kapsamında iş adamlarımız dünyanın en büyük gıda fuarı olan Anuga gıda fuarına katıldı. Biz il olarak dünya fındığının dörtte birini kendimiz üretiyoruz. Biz fındığı tüketmek zorundayız bunu ham halde değil de, entegre ürün olarak üretmek zorundayız. Bunun için bu ürünü bu tür büyük gıda fuarlarında fındığı tanıtmamız lazım. Bu projeler sayesinde fındığı tanıtarak birkaç alıcı yerine daha çok alıcıya ulaştırmamız gerekmektedir. Biz artık fındığı çuvallarla değil de entegre ürün olarak satmak durumundayız. Bunu yapmamız içinde dış alıcılarla bir araya gelerek fındığı ve fındıktan elde edilen entegre ürünlerimizi tanıtmak durumundayız. Fındığı iki alıcının elinden kurtararak, onların dünyaya pazarlayacağı fındığı bizlerin pazarlaması gerekmektedir. Bunu önlemek için bu tür projelerle fındıkçılarımızı desteklememiz gerekiyor” dedi.
Başkan Şahin; “Oda olarak fındık için bundan sonra da projeler yazarak fındıkçıya destek olmaya devam edeceğiz. URGE projesi 1200 proje içerisinde ilk 30’a girerek yürütülmeye hak kazandı. Bakanlık nezdinde geçen bu projenin yüzde 75’i hibe olmak üzere toplam 3 milyon EURO’luk bir bütçeye sahiptir. Bu zamana kadar bu kadar yüksek bütçeli bir proje geçmedi. Biz Ordu Ticaret ve Sanayi Odası olarak ilkleri sanayicimizle buluşturmaya devam edeceğiz. Bu projenin tek gayesi ürettiğimiz fındık ürününün tanıtımı ile ilgili bir projedir. Biz bu tanıtımı iyi yaparsak fındık tekelleşmeden kurtularak, daha fazla dünya piyasasına açılma olanağı elde etmiş olacaktır” diye belirtti.
Çikolata tadında geçen İş’de Kadınlar Projesi hakkında da konuşan Başkan Şahin; “Bizim İş’de Kadınlar Projemiz 600 bin TL’lik bir proje olup tamamına yakını hibe olarak gerçekleşti. Butik çikolata yapımı ile ilgili olan bu proje Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı olup 2 bin proje arasında geçmeye hak kazandı. Bu proje kapsamında sosyal güvencesi olmayan 25-50 arası 60 kursiyerimize eğitim verdik. Bu 60 kursiyerimizden iş yeri açma düşüncesi öncelik bulunarak, en iyi 7 kursiyerimizi Brüksel’e götürdük. Orada bizzat pratik eğitimlere katıldık. Verimli geçen bu seyahat sonrasında 10 taneye yakın kursiyerimiz iş yeri açmak için uğraşıyorlar. Bu proje sadece iş yeri açacaklar için değil, verilen E-Ticaret eğitimi sayesinde evlerde pasta, börek yapımı gibi butik çikolata yapım pazarlama ortamı da doğuracak. Zamanla talebe göre çikolata hamurunun yapılacağı bir proje de gerçekleştirmek istediklerini dile getirdi.
Biz fındığı çikolata olarak tüketmek istiyoruz diyen Başkan Şahin; “Biz ürettiğimiz fındığın en az üçte birini entegre ürün haline getirerek ihraç etmek istiyoruz. Bunun içinde biz bu projeyi gerçekleştirdik ve bu proje sayesinde 60 kursiyerimiz butik çikolata üretimi yapabiliyor ve pazarlayabiliyorlar. Biz sadece eğitim vermedik, biz bu proje sayesinde 60 girişimci adayı da kazandırmış olduk” dedi.
Başkan Servet Şahin; “Oda olarak projelerimizi hazırlarken Valiliğimizle, Büyükşehir Belediyemizle, Altınordu Belediyemizle, Üniversitemizle, meslek Yüksekokulumuzla daima ortak olarak çalışıyoruz. Bilhassa Meslek Yüksekokulumuzun hazırladığı projelere odamız ortak oluyor, bizlerin hazırladığı projelere de onlar ortak oluyor. Daima kurumlarımızla açtığımız proje ofislerimiz sayesinde irtibat halinde bulunarak gerçekleştirilecek projeler hakkında bilgi alışverişi sağlıyoruz. Hatta bizim İş’de Kadınlar Projemiz tamamlanmasına karşın şu anda proje sayesinde kazandırılan butik çikolata mutfağında belediyemiz butik çikolata eğitimleri veriyor. Bir başka kurumda bu mutfağı kullanabilir. Gerek çikolata par projesi kapsamında, gerekse çikolata işi yapan büyük firmalarımıza kalifiyeli eleman lazım. Bizlerde kalifiyeli elemanı yetiştirmek için gerekli desteği sağlayacaklarını belirtti.
Ordu’nun çikolatanın başkenti olabileceğini aktaran Başkan Şahin; “Çikolatanın yapımını Brüksel ziyaretimizde nasıl olduğunu gördük. Brüksel çikolata yaparken biz daha rahat imkânlarla çikolata üretebiliriz. Baktığımız zaman Brüksel’de çikolata yapabilecek bir ham madde yok. Çikolatada dünyanın başkenti Brüksel gözükse dahi, Brüksel’de çikolatayı tamamlayacak hammadde yok. Ancak bizde çikolatayı birbiri ile buluşturabileceğimiz hammadde var. Bizim Türkiye’de fındık var, şeker var sadece kakaoyu ithal etmek gerekiyor. Bizde çikolata başkenti olabiliriz. Bizim imkânlarımız Brüksel’e baktığımızda daha ekonomik ve daha ulaşılabilir olduğunu görüyoruz. Biz fındıkla birleştirdiğimiz çikolataları Ortadoğu ülkelerine rahatlıkla pazarlayabiliriz. Biz bu proje ile öncülük yaptık, inşallah imalat sektöründeki işletmeler artık çikolata üretmeye başlarlar” dedi.
Son olarak ortak oldukları projeler dışında oda olarak son 3 yılda 13 milyon TL’lik proje geçirdiklerini dile getiren Başkan Şahin; “Şu anda inşaat sektörüne yönelik 3 milyon TL’lik projemiz geçmek üzere, bu proje de geçtikten sonra 4 yılda oda olarak proje kapsamında Ordu ekonomisine direk katkı sağlamış olacağız. Ben ayrıca proje ekibimize de çok teşekkür ediyorum. Proje konusunda gerekli gayreti gösteriyorlar ve bu konuda da verimliler. Proje geçirmek için birçok kurum başvuru yapıyor. Binlerce proje arasında proje geçirmek çok kolay değil. Projeyi ne kadar kaliteli ve verimli yazarsanız o kadar geçmesi daha kolay oluyor. Bu konuda da proje ekibimiz gece gündüz çalışarak hem odamıza, hem de Ordu’ya proje kazandırıyor. Oda tarihinde bu kadar proje yapılmamıştı. Son 4 yıldır proje ile birçok kazanım elde ettik. Bir şeyi yapmak için istemek gerekiyor, biz de çok isteyerek bu yola çıktık ve kazanımlarından faydalandık. Biz bundan sonra daha çok proje yaparak Ordu’ya yeni kazanımlar sağlayacağız. Bu konuda da çok çalışan proje ekibine teşekkür ederim” diyerek sözlerini tamamladı. Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler EkonomiyeBüyükKatkı

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder