“Engelli aile mağdur edilmemeli”

13 Ocak 2020 Pazartesi 09:39
Bu haber 376 kez okundu

Ailenin çocuğu için araba alması nedeniyle engelli maaşının kesilmesine tepki gösteren EMEP Altınordu İlçe Başkanı Yususf Kaya, “Engelli ve ailelerinin eve hapselmesi anlamına gelen bu tutum kabul edilemez.” dedi.

“Engelli aile mağdur edilmemeli”

Sponsor Reklamlar

Engelli Derya Aksoy için ödenen engelli maaşının kesilmesi aileyi mağdur ettiğini vurgulayan Kaya, “Babanın çığlığı duyulmalı. Evde hapis biçiminde yaşayan çocuğu için borçlanarak araba almış. Ailenin araba sahibi olması zenginlik göstergesi mi oldu? Engellilerin sosyal yaşama katılma, evden dışarı çıkma hakkı yok mu? Aile, verilen maaşı çocuğunun gereksinimlerine kullandığı bilindiği halde bu uygulama şaşırtıcı. Bakanlık engellileri, yaşlıları evde hapis kalmasına son verebilmek için en azından üç günde bir araç gönderip dışarı çıkarabilmelidir. Bu hizmeti yapmadığı için ailelere araç alma kolaylığı sağlamaktadır. diyerek yasalar engelliler adına esnekleştirilmelidir” dedi.

 

Yasalar güncellenmeli

 

Kaya, “Yaşanan olay göstermiştir ki, kimi yasalar güncelliğini yitirmektedir. Bu durumlarda Bakanlık ilgili yasa değişikliği hazırlığını yapmalıdır. Derya Aksoy’un mağduriyeti giderilmeli, maaşı yeniden bağlanmalıdır.” dedi. Haber Merkezi

           

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x