“Engelsiz Etkinlikler” yapıldı
banner66

“Engelsiz Etkinlikler” yapıldı

16 Mayıs 2019 Perşembe 10:15
Bu haber 3602 kez okundu

10-16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında Ordu Üniversitesi’de “Engelsiz Etkinlikler” programı düzenlendi.

“Engelsiz Etkinlikler” yapıldı

Sponsor Reklamlar

Etkinlik kapsamında Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Tevfik Noyan ve Prof. Dr. Fikri Balta, akademik ve idari personeller ile öğrencilerin katılımıyla Cumhuriyet Yerleşkesi’nde yapılan farkındalık yürüyüşünün ardından İkizce MYO Müdürü Öğr. Gör. Hülya Solak ve Ordu Görme Engelliler Spor Kulübü Derneği Başkanı Vedat Yavuz’un da katıldığı Morfoloji binası Konferans Salonu’ndaki etkinlik programına geçildi.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Engelli Birim Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Sevim Acagöz Candan, “ Engelliler Haftası boyunca engelli bireylerin yaşadığı sorunlara dikkat çekmek ve engellilik konusunda toplumda farkındalık oluşturmak için BM’ye üye 156 ülkede çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Engelli bireylerimizin eğitimden sağlığa, iş ve mesleki rehabilitasyondan kültür, sanat ve spora, kent standartlarının iyileştirilmesinden psikolojik ve sosyal desteğe kadar sorunlarına çözüm bulunması hepimizin sosyal sorumluluğudur. Engelliler Haftası’nın engelli bireylerin sorunları hakkında halkımızın bilgilendirilmesine ve toplumdaki duyarlılığın artırılmasına katkı sağlaması diliyorum.” dedi.

Üniversitemiz mezunlarından olan Şeymanur Emeksiz Bacaksız ise üniversiteden mezun olduktan sonra işe girme sürecinde engelli bir birey olarak karşılaşmış olduğu sorunlardan bahsetti. Bacaksız, spora başlama sürecinden bahsederek öncesinde atıcılık sonrasında ise tekwando alanında 1 kez dünya 3 kez Avrupa şampiyonluğu elde ettiğini ifade ederek başarı elde etmek için hiçbir şeyin engel olmadığını belirtti.

Açılış konuşmaları sonrasında Üniversitemiz öğrencisi Mesut Kepenek tarafından şiir dinletisi gerçekleştirilerek İkizce MYO öğrencileri tarafından hazırlanan “Toplumda Engelli Olmak” konulu sosyal deney videosu ve tarafından halk oyunları gösterimleri gerçekleştirildi.

Program sonrası Ünye Özel Miray Engelli Bakım Merkezi tarafından hazırlanan resim sergisi gezildi. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder