Fidanlar toprakla buluştu

12 Kasım 2019 Salı 09:31
Bu haber 129 kez okundu

''11 Milyon Fidan Toprakla Buluşuyor'' etkinliği kapsamında 81 ilde eş zamanlı fidan dikimi gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında Ordu’da toplam 103 bin 300 fidan dikildi.

Fidanlar toprakla buluştu

Sponsor Reklamlar

 "11 Milyon Ağaç, Bugün Fidan Yarın Nefes" programı kapsamında Turnasuyu Kız Anadolu Lisesi bahçesinde fidan dikimi gerçekleştirildi. İl genelinde toplam 103 bin 300 fidan dikilirken, Turnasuyu Kız Anadolu Lisesi bahçesinde 2 bin 500 fidan dikildi.

Etkinlikte konuşan Vali Seddar Yavuz; dikilecek fidan sayısıyla dünya rekoruna koşulduğunu kaydetti. Yavuz, konuşmasının devamında; “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, son 20 yıl içerisinde her alanda önemli değişiklikler ve devrimler gerçekleştirdi. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de çevreye olan duyarlılık ve yatırımdır. Son 18 yıl içerisinde ağaçlandırmaya büyük bir önem verildi ve bugün de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ‘Milli Ağaçlandırma Günü’ olarak ilan etti. Bugün, tüm Türkiye’de bir dünya rekorunu gerçekleştireceğiz. 11 milyon fidanı inşallah hep beraber toprakla buluşturmuş olacağız” dedi. 

Şu anda Ordu’daki toplam arazinin yüzde 35’inin ormanlarla kaplı olduğunu vurgulayan Yavuz; “Bunların yüzde 84’ü normal orman alanı, yüzde 16’sı da bozuk orman alanı olarak nitelendirebiliriz. Ağaçlandırma çalışmaları kapsamında 2003 ile 2018 yılları arasında 622 bin dekar alanda yaklaşık 20 milyona yakın fidan, Ordu’da toprakla buluşturulmuştur. Bu gerçekten önemli rakamlardır. 2019 yılı içerisinde de 19 bin dekar alanda ağaçlandırma çalışması yapılacak ve 1 milyon 200 bin fidan yine toprakla bu yıl içerisinde buluşturulacaktır. Ayrıca, ilimizde 1 milyon 300 bin civarında fidan da inşallah üretmiş olacağız. Yine 2019 yılı içerisinde okul bahçesinde ve üniversite kampüsünde 16 bin adet olmak üzere, 6 ibadethane, 6 mezarlık, 4 hastane ve sağlık ocağı bahçesinde olmak üzere 20 bin adette yine fidan dikmeyi planlıyoruz. Ayrıca yine karayolları kenarlarına da yine 10 bin adet fidan dikme projemiz ve çalışmamız devam ediyor” şeklinde konuştu. Ordu Yorum/Neşe Çakar Erkin

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x