“Fındığı masaya yatıracağız”
banner66

“Fındığı masaya yatıracağız”

29 Mart 2019 Cuma 10:20
Bu haber 956 kez okundu

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fındığın çok önemli olduğunu belirterek, "Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere üreticinin hep yanında olduk, bundan sonra da olacağız. İhtiyaç olduğu müddetçe Toprak Mahsulleri Ofisi fındık üreticisinin yanında olacak" dedi.

“Fındığı masaya yatıracağız”

Sponsor Reklamlar

Tarım ve ormanı bir arada yönetmenin çok önemli olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, "Çünkü ister istemez bakanlıklar ayrı olunca ajandalar da tamamen aynı olmayabiliyor. İşte o yüzden bir yere barajı yapıyorsunuz, bir tarafta köylü bakıyor, bir tarafta sulaması yok. Bunun gibi şeylerle karşılaşmamak için Türkiye'deki toprak ve su kaynaklarını bir arada yönetmek önemliydi." ifadesini kullandı.

Diğer taraftan ormanı da tarım alanlarıyla birlikte yönetmenin önemli olduğunu kaydeden Pakdemirli, şöyle konuştu:

"En nihayetinde iklimler değişiyor, ağaç olmayınca yağış olmuyor, yağış olmayınca su olmuyor, su olmayınca da tarım olmuyor. Bunların hepsinin bir arada planlanması ve aynı zamanda kesişim kümelerini de bir şekilde toplamamız lazım. DSİ, şu anda en büyük yatırımcı kuruluşlardan bir tanesi ama aynı zamanda bizim için balıkçılık önemli. Türkiye'de o kadar baraj var ve bizim bunları balık üretiminde kullanmamız lazım. Zaten kullanıyoruz ama daha çok kullanmamız lazım."

"Fındık en stratejik ürünlerden bir tanesi"

Ordu denilince akla fındık geldiğine dikkati çeken Pakdemirli, "Fındık bir defa başta bir Cumhurbaşkanımız, iki hükümetimiz ve üç Tarım ve Orman Bakanı olarak benim için en stratejik ürünlerden bir tanesi. Bakanlığa gelir gelmez ben şunu söyledim; hangi üründe birinci isek veya fiyat yapıcıysak bu ürünleri tekrar stratejik olarak ele alalım ve bu ürünlerden daha fazla gelir elde etme yoluna bakalım.' Bunları sadece ürün olarak üretmek değil işlenmiş ürünlere de çeviriyor olmamız lazım." diye konuştu. 

Bakan Pakdemirli, fındıkla ilgili 11-12 Nisan'da çalıştay düzenleneceğini ve bu çalıştaya ilgili tüm tarafları beklediğini belirterek, burada fındığın üretiminden ticaretine kadar her şeyini masaya yatıracaklarını vurguladı. Bakan Pakdemirli, şunları kaydetti:

"Fındık hakikaten çok önemli. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere üreticinin hep yanında olduk, bundan sonra da olacağız. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Toprak Mahsulleri Ofisi belli senelerde ihtiyaç oluyor, devreye giriyor, belli senelerde girmiyor. İhtiyaç olduğu müddetçe Toprak Mahsulleri Ofisi fındık üreticisinin yanında olacak. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın."

"Türkiye'nin et ihtiyacını karşılamak anlamında küçükbaşın da önemi var"

Bakan Pakdemirli, küçükbaş ile ilgili sürü büyütme projeleri olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin et ihtiyacını karşılamak anlamında küçükbaşın da önemi var. Şu anda 45 milyon civarında küçükbaşımız var. 32 milyondan buraya geldik. Yani bir büyüme var. Bunu 2023'e kadar 84 milyona çıkarmaya hedefledik. Bunu yapmak için de dişi kuzularını damızlığa ayıran üreticilerimize mevcut verdiğimiz desteklerin üzerine 100 lira daha destek vermeye

Pakdemirli, Ordu'da 20 bin dekar arazide 1,2 milyon fidan dikeceklerini, orman köylerinde yaşayan 109 aileye ise 3,5 milyon lira ORKÖY kredi ve hibe desteği sağlayacaklarını söyledi.  AA

 

 

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder