Fındık politikası şart!

Fındık politikası şart!

11 Ağustos 2017 Cuma 10:07
Bu haber 301 kez okundu

Ordu Genç İşadamları Derneği (ORGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kaymaz; "Ülke ekonomisine ciddi oranda katkı sağlayan fındığın herhangi bir devlet ya da hükümet politikasının olmaması çok büyük bir eksikliktir." dedi.

Fındık politikası şart!

Sponsor Reklamlar

Fındıktaki belirsizliklere dikkat çeken Ayhan Kaymaz; "Fındık rekoltesi, fındık fiyatları, TMO’nun fındık alıp almayacağı, TMO’nun taban fiyat açıklayıp açıklamayacağı, lisanslı depoculuk sisteminin bu yıl uygulanıp uygulanmayacağı ne yazık ki hala belli değildir. Fındıkla ilgili milli bir politika oluşturmamayı, sadece yapılan rekolte açıklamalarıyla sektöre yön vermek ve algılama yaratmayı, bu algı sonunda fiyatların düşürülmesinin sağlanmasını ne yazık ki fındığımıza ve üreticilerimize yapılmış bir ihanet olarak görüyoruz." diye konuştu.

"Fındık bir devlet politikası olmalıdır." diyen Kaymaz, şöyle devam etti: " Fiyat istikrarının sağlanması, fındığın milli bir ürün statüsünde olması, fındığın bir sisteminin olması sadece Hükümet ve Devlet desteği ile gerçekleşir. Fındık sektöründeki sistemsizlik ve dağınıklılık, üreticilerimizi, Ordu ve bölge ekonomisini mağdur etmeye devam etmektedir.  Buradan fındıkla ilgili yetkililere, ziraat odalarına, borsalara, fındık tanıtım gurubuna, hükümet ve devlet yetkililerine sesleniyoruz; fındığı milli bir ürün yapalım, Fındık İhtisas Borsasını kuralım, ardından milli ürünümüz fındık için sağlam bir sistem oluşturalım ve her yıl yaşadığımız sorunlara artık bir son verelim. Kısacası her yıl bu tartışmaların tekrarını yaşamak yerine, Türkiye artık ayakları yere basan bir fındık stratejisini mutlaka oluşturmak zorundadır. Tıpkı diğer ürünlerde konuştuğumuz gibi en az 5 yıllık politikalar çerçevesinde fındık üreticisi, sanayicisi ve ihracatçısı önünü görebilmelidir."

Türkiye’nin dünya fındık üretimindeki ağırlığının her geçen yıl azaldığına değinen Kaymaz; " Yüzde 80’lerden yüzde 60’lara düşmüş vaziyetteyiz. İspanya, Gürcistan ve Azerbaycan gibi ülkelere yapılan fındık ekimleriyle her geçen gün ağırlığımızı kaybediyoruz. Dünya fındık üretiminin çoğunu biz karşılamamıza rağmen 2 milyar dolarlık ihracat girdisinin az olduğunu düşünüyoruz. Hasat dönemi gelmesine karşın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından fındık rekolte tahmini henüz açıklanmamıştır. Fındık fiyatlarındaki aşırı dalgalanmaların önüne geçilmesi ve üreticinin korunması adına TMO'nun fındıkta taban fiyat açıklamasını bir an önce yapmasını bekliyoruz.  Ve şunu da asla unutmamalıyız; fındığı sadece kabuklu ya da iç fındık olarak değil, işlenmiş ve paketlere girmiş şekilde ihraç edemediğimiz sürece fındığı biz üretir ve toplarız ama bu işten asıl başkaları büyük gelir sağlamaya devam edecektir." dedi. Haber Merkezi

 

 

 

 

 

Anahtar Kelimeler FındıkPolitikasışart

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder