“Fındık üretimini artmalı”

21 Şubat 2020 Cuma 09:28
Bu haber 1238 kez okundu

Vali Yavuz, fındık bahçelerinin yaşlanması, bahçelerin bakımsızlığı ve geleneksel yöntemlere bağlı olarak fındık üretiminde ciddi bir düşüş meydana geldiğini belirterek, üreticilere de tavsiyelerde bulundu.

“Fındık üretimini artmalı”

Sponsor Reklamlar

Vali Seddar Yavuz, fındıkta verimi ve kaliteyi arttırmak amacıyla Ordu Valiliğinin himayesinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanarak hayata geçirilen ‘Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi’ kapsamında, Delikkaya mahallesinde oluşturulan örnek fındık bahçesinde incelemelerde bulundu.

 

 

Vali Seddar Yavuz burada yaptığı açıklamada, proje kapsamında 761 mahallenin tamamında üçer bahçe olmak üzere planlanan çalışmaların 105 teknik eleman tarafından sürdürüldüğünü, 700 bahçede çalışmaların tamamlandığını belirterek, şu ana kadar 2 bin 500 bahçede budama, gübreleme ve ilaçlama dâhil olmak üzere Ordu Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca alınan ekipmanlar ile yürütüldüğünü söyledi.

 

Ordu’da gerçekleştirilen fındık üretimine de değinen Vali Yavuz, geçen yıl 220 bin tona yakın fındık üretiminin gerçekleştirildiğini hatırlatarak, Ordu’nun dünyadaki fındık üretiminin % 25’ini, Türkiye’nin ise % 35’ini karşıladığını ifade etti.

 

Üreticilere tavsiye!

 

Vali Yavuz, fındık bahçelerinin yaşlanması, bahçelerin bakımsızlığı ve geleneksel yöntemlere bağlı olarak fındık üretiminde ciddi bir düşüş meydana geldiğini belirterek, üreticilere de tavsiyelerde bulundu.

 

Üreticileri fındık bahçelerine bakması gerektiğinin altını çizen Vali Yavuz, “Dekar başına 80-85 kg fındık üretimiyle bizim rekabet edebilmemiz, para kazanabilmemiz çok mümkün değil. Dünyada şu anda fındığa çok ciddi bir talep var. Dolayısıyla fındık üretimini bizim artırmamız gerekiyor. Bunu yaparken de kazançlı bir alan olduğunu hep beraber gördük. Özellikle bu yıl Hükümetimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın fındık üreticisinin yanında durması, onu desteklemesi ve erken bir taban fiyatı açıklaması da fiyat istikrarı açısından çok etken oldu. Yürüttüğümüz bu projeyle üretimi sadece % 10 artırsak, yıllık 400 milyon gelir elde edebiliriz. Fındıkta sadece 1 randıman artırmış olsak, 70 ila 80 milyon ek gelir edebiliriz. Dolayısıyla 80-85 kg’lardan üretimimizi minimum % 50 artırabiliriz. Dolayısıyla herkesi fındık bahçelerine bakmaya ve bizim teknik elemanlarımızla irtibat haline olmaya davet ediyorum. Bu arada çok yakın çalışma arkadaşım Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğünün çok değerli müdür ve teknik ekibi, Ziraat Odalarımız ve bu projeye gönül veren tüm çiftçilerimize, herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu çalışmaya herkesin ilgi duymasını bekliyoruz. Özellikle yol boylarında görünür halde yapıyoruz. Buradan tüm çiftçilerimize, muhtarlarımıza herkese bu çalışmaya katkı sunmalarını özellikle bekliyoruz” diye konuştu. Haber Merkezi

 

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x