Fındık yeşil kokarcasına dikkat!

09 Temmuz 2019 Salı 09:58
Bu haber 1356 kez okundu

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada; ülkemiz adına hem ürün kaybına hem de döviz kaybına neden olan fındık yeşil kokarcasına karşı kültürel ve kimyasal mücadelenin önemine dikkat çekildi.

Fındık yeşil kokarcasına dikkat!

Sponsor Reklamlar

Yapılan açıklama şöyle; “Fındık meyvesinin önemli zararlılarından olan ve olgun meyvelerde beslenmek suretiyle şekilsiz meyveler oluşturan, halk arasında pis kokulu böcek olarak da bilinen Fındık Yeşil Kokarcası meyvelerin iç doldurmaya başladığı (temmuz ayında) dönemde emgi yapmak suretiyle buruşuk ve yer yer şekilsiz iç oluşumuna neden olurlar. İhracatta karşımıza önemli bir sorun olarak çıkan lekeli iç fındıklar ürünün kalitesini düşürdüğü gibi, fiyatının da düşmesine neden olarak ihracatımızın olumsuz yönde etkilenmesine ve ülkemiz adına prestij kaybına neden olmaktadır.

Ülkemiz adına hem ürün kaybına hem de döviz kaybına neden olan fındık yeşil kokarcasına karşı kültürel mücadele olarak yabancı ot temizliğine dikkat edilmelidir. Kimyasal mücadeleye karar vermeden önce sabahın erkenin de veya akşamın serininde yapılacak sayımda 10 ocakta 1 veya daha fazla genç (nimf) bulunması halinde kimyasal mücadele yapılmalıdır. Ancak gençlerin (nimflerin) çok az hareketli oluşu nedeniyle temmuzun ilk yarısında yapılacak ilaçlamada tam bir başarı sağlamak amacıyla bütün bahçelerin kapama sağlayacak şekilde ilaçlanması gerekmektedir.

Kimyasal Mücadelede Bakanlığımızca ruhsatlandırılmış bitki koruma ürünlerinden % 50 Methiocarb WP (ıslanabilir toz) 100 litre suya 150 g ve 150 g/l Thiocloprid+20 g/l Deltamethrin OD ( yağda dağılabilen) dekara 30 ml dozunda kullanılmalıdır. Son kimyasal mücadele ile hasat arasındaki süreye mutlaka uyulmalıdır.

Mevsim için anormal derecede sıcak olan günlerde kimyasal mücadele yapılmamalıdır. Uygulama esnasında arıların su içtiği kaynaklara kimyasalların bulaştırılmaması son derece önemlidir ve tüm koruyucu önlemler alınmalıdır. Uygulama bittikten sonra bütün vücudumuz bol sabunlu su ile yıkanmalı, boş ilaç ambalajları su kaynaklarına bulaşmayacak şekilde bertaraf edilmelidir.” Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x