Gebelerde diş sağlığı önemli!

12 Kasım 2020 Perşembe 11:04
Bu haber 5590 kez okundu

Hamilelik döneminde görülen diş problemleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Medical Park Ordu Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Derya Kaptı, “En ciddi sonuçları beraberinde getiren diş eti enfeksiyonu ve diş kökü enfeksiyonu durumlarında kana geçen bakteriler erken doğuma ve vücudun düşüklere sebep olacak maddeleri (akut faz reaktanlarının) üretmesine yol açarlar” dedi.

Gebelerde diş sağlığı önemli!

Sponsor Reklamlar

Hamile bir kadının ağız ve diş sağlığının optimum düzeyde olması ve çürüksüz dişlere sahip olmasının, doğacak bebeğe tükürük yoluyla ile çürük yapıcı bakterilerin geçişini de önleyeceğini vurgulayan Op. Dr. Derya Kaptı, “Anne adayının ağız hijyeniyle ilgili bilgi sahibi olması, hamilelik boyunca ağız ve diş sağlığını korumak üzere diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlıklarını oturtması, bu alışkanlıklarının çocuklarına da aşılaması gibi ek bir fayda da sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.


Hamilelik döneminde sıklıkla rastlanan ağız içi sorunlardan ilkinin ağız içi lezyonlar olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Derya Kaptı, “Hamilelik boyunca en sık görülen şikayetlerden biri olan ‘gastrit reflü’ nedeniyle ağız boşluğu mide asidi miktarı artar. Buna bağlı olarak mine ve dentin tabakalarında erozyon oluşur. Gebelikte genellikle görülen kusma, ağız içi pH’ının düşmesine sebep olup, erozyonlara yol açar. Gebelikte görülen hormonal sebeplerle gelişen diş etinde büyümeye neden olan durumlar olduğu gibi yine gebelik hormonlarının etkisiyle diş köklerinin etkilenmesiyle gerçekleşen diş kayıpları da yaşanabilir. En ciddi sonuçları beraberinde getiren diş eti enfeksiyonu (gingivitis) ve diş kökü enfeksiyonu (periodontitis) durumlarında kana geçen bakteriler erken doğuma, düşüklere sebep olacak maddelerin  (akut faz reaktanlarının) üretimine sebep olurlar” diye konuştu.

 

 “Gebelik öncesi diş muayenesi yaptırın”


Gebelikte röntgen ve ilaç kullanımı hakkında bilgiler veren Op. Dr. Derya Kaptı; şu açıklamalarda bulundu: 

"Gebelikte radyasyona en hassas dönem 18-48. günler arasında olan organ oluşum dönemidir.  Diş röntgeni için kullanılan radyasyon dozu bebekte hasara sebep olacak dozun çok altında olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bunun dışındaki dönemlerde özellikle 20. gebelik haftası sonrası dönemden sonra tiroid ve karın bölgesi kurşun önlüklerle korunup diş röntgeni çekilebilir. Gebelikte kullanılan tüm ilaçlar tüm dünyada gebeliğe etkileri nedeniyle sınıflandırılmıştır. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi gebelikte de güvenle kullanılan bazı antibiyotik ve lokal anestezi ilaçları mevcuttur. Gebelikte diş hastalıklarının sebep olduğu hayati durumlardan dolayı diş hastalığı olan gebelerin beklemeden diş hekimine başvurup tedavisinin yapılması en uygun seçim olmalıdır." Haber Merkezi

 

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Yorum Gönder

@name x