"Gün, krizi fırsata çevirme günü değildir”

16 Mart 2020 Pazartesi 09:48
Bu haber 19683 kez okundu

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından başlatılan fırsatçılarla mücadele çağrısına Ordu, Giresun, Trabzon ve Artvin'deki ticaret odaları ile borsalar da destek verdi.

"Gün, krizi fırsata çevirme günü değildir”

Sponsor Reklamlar

Ordu, Fatsa, Ünye'deki ticaret ve sanayi odaları ile ticaret borsalarından ortak yapılan yazılı açıklamada, tüm dünyayı etkileyen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle zor günlerden geçildiği belirtildi.

Türk halkının da tüm bu zorlukların üstesinden birlik olarak geleceği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:"Çin'de ortaya çıkan ve hızla tüm dünyaya yayılan koronavirüs ne yazık ki ülkemizde de görüldü ve hükümetimiz hızla etkin önlemler aldı. Sağlık Bakanlığımız ve Bakanımız başta olmak üzere Ticaret Bakanımız, Milli Eğitim Bakanımız ve diğer tüm bakanlarımız süreci samimiyet ve beceriyle yönetmektedir. Yine ilimizde Valimiz ile Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz samimiyet ve gayretle mücadele etmektedir. Biz bu samimiyet, gayret ve iyi niyeti görüyor teşekkür ediyoruz."

 Ordu'daki oda ve borsaların her göreve hazır olduğu belirtilen açıklamada, yetkililerin samimiyet ve beceriyle yönettikleri bu süreçten zarar görmeden çıkabilmenin, esnaftan tacire, sanayiciden kurum ve kuruluşlara kadar herkesin samimi gayretleriyle mümkün olacağına işaret edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Gün, krizi fırsata çevirme günü değildir. Gün, bir kere daha kader birliği ederek bir araya gelme günüdür. Tüm dünyada yaşanan koronavirüs salgınını fırsat görüp de ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı oda ve borsamızın disiplin mekanizmalarını çalıştıracağımızı ve bu haksız fiyat artışına tenezzül eden firmalara, mevzuatlarda hükmedildiği haliyle hak ettikleri cezaları vereceğimizi bir kez daha buradan kamuoyuna duyururuz. Bu kritik süreçte fırsatçılık yapan firmaların oda ve borsalara ihbar edilmesi önem arz ediyor. Basiretli, dürüst firmalarımızı çürüklerden ayıracak olan bu sınavda ayrı gayrı yoktur. Mesele insandır ve insana, yaşama dair bu hususta vicdani olmayan bu türden fiillere tahammül edilemez. Herkes bilmeli ki vatandaşlarımızı mağdur edenlere karşı sessiz kalmayacağız."

- Giresun

Giresun Ticaret Borası (GTB) Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, devletin çok öncelerden aldığı tedbirlerle virüsün millete olası zararlarının minimize edilmesi yönünde çok önemli bir refleks geliştirildiğini belirtti. 

Bu güzel gelişmelere rağmen kendilerini çok rahatsız eden durumları da üzülerek izlediklerini aktaran Bölük, şöyle devam etti:

"Türk toplumuna yakışmayacak derecede olan bazı olumsuzluklar karşısında TOBB'un öncülüğünde yereldeki oda ve borsalarımız ile olayın karşısında net bir şekilde duracağımızı ifade etmek istiyoruz. Kimse unutmamalıdır ki yaşanan bu ayıpla Türk milletini, dünya milletleri karşısında kimsenin böyle ucuzca ve küçük düşürmeye hakkı yoktur."

Bölük, bu amaçla, GTB olarak ürünlerinde haksız fiyat artışı yapan firmalara karşı disiplin mekanizmalarını çalıştıracaklarını ve bu haksızlıkları yapan firmalara hak ettikleri cezaları vereceklerini kaydetti.AA

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Yorum Gönder

@name x