banner66

Haydi yürüyüşe!

27 Eylül 2019 Cuma 10:00
Bu haber 1485 kez okundu

İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı kapsamında 29 Eylül Dünya Kalp Günü ve 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü olması sebebiyle 4 Ekim 2019 Cuma günü saat 14:00’da başlangıç noktası Köprübaşı mevkii olmak üzere Tahıl Pazarı istikametinde “Sağlıklı Yaşam Yürüyüş Etkinliği” düzenleneceğini söyledi.

Haydi yürüyüşe!

Sponsor Reklamlar

Fiziksel aktivitenin sağlığın koruyucu ve geliştirici etkisinin görülebilmesi için günlük aktivitelerin yanı sıra  yetişkin yaş grubunda haftanın 5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılması gerektiğini belirten Dr. Mustafa Kasapoğlu, “5-17 yaş grubu için ise kardiovasküler hastalıklar, diyabet, obezitenin önlenmesi, sağlıklı bir kas-iskelet sistemi gelişimi, anksiyete ve depresyon riskinin azaltılmasının sağlanmasında günde en az 60 dakika orta şiddette fiziksel aktivite yapılmalı” dedi.

Kasapoğlu; “Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. Bunu şu şekilde tanımlayabiliriz; yapılan aktivite esnasında kişi konuşabilir fakat şarkı söyleyemez. Tempolu yürüyüş bu aktivitelere en iyi örneklerden birisidir.

Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.

Bakanlığımız tarafından yapılan "Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması " sonuçlarına göre toplumumuzun %71.9’unun hareketsiz yaşadığı belirlenmiştir. Bu nedenle Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın B.6 başlığının içeriği toplumun fiziksel aktivite alışkanlığı kazandırılmasına yönelik aktiviteleri kapsamaktadır.” dedi. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x