Hayvana şiddete hayır!
banner66

Hayvana şiddete hayır!

09 Kasım 2018 Cuma 09:26
Bu haber 624 kez okundu

Barosu Hayvan Hakları Komisyonu'ndan yapılan açıklamada son zamanlarda hayvanlara karşı işlenen suç oranında büyük bir artış olduğu belirtilerek; tecavüz, işkence ve hayvan cinayetlerinin toplum vicdanını rahatsız ettiği vurgulandı.

Hayvana şiddete hayır!

Sponsor Reklamlar

Açıklamada, "hayvan şiddeti”  hakkında kapsamlı ve caydırıcı bir yasal düzenlemeye ihtiyaç olduğu belirtilerek; "Ordu'da yavru bir kedi ayakları kesilmiş halde ölü bulundu, yine Perşembe ilçesinde sahibinin dükkanı önünden alınarak tırnakları sökülmüş halde inşaat çukuruna atılan köpeğe eziyet edildi. Peki ülkemizde görmezden gelinen ancak diğer gelişmiş dünya ülkelerinde erken teşhis tanısı olarak kabul edilen ve faillerinin potansiyel suçlu olarak görüldükleri ve bu nedenle cezalandırıldıkları “hayvan şiddeti”  hakkında bizler ne yapıyoruz? Tüm bu olaylar karşısında artık ülke olarak kapsamlı ve caydırıcı bir yasal düzenlemeye ihtiyacımız vardır. Hayvanları koruma kanunumuz “Kabahatler Kanunu” kapsamında olması nedeni ile hayvanlara eziyet edenler mahkemede yargılanmamakta, cüz’i denilebilecek bir miktar para cezası ile cezalandırılmaktadırlar. Kapalı alanda sigara içenle hayvana eziyet eden bir tutulmaktadır." denildi.


"Gerçek adalet insan ve hayvan ayırt etmez"


Hayvana şiddetle mücadele edilmesi gerektiği belirtilerek, açıklamanın devamında şunlar belirtildi: "Hayvan taciz ve tecavüzüne sadece “itin-köpeğin davası” olarak bakmak, bu şiddet ve suç potansiyelinin sadece hayvanla sınır kalacağına inanmak, gerçek anlamda bir cehalet ve yanılgı içinde olmaktan başka bir şey değildir. Hayvana  yönelik şiddetin bir hak ihlali suçu olup, başta siyasiler olmak üzere herkes tarafından kabul edilerek bu yönde mücadele edilmesi ve herkesin “denmesi gerektiğini, basına ve kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz." Haber Merkezi

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder