HES’lere “Hayır!”

26 Haziran 2020 Cuma 09:57
Bu haber 2621 kez okundu

Ordu Aybastı ve Korgan ilçelerinde HES’ler için yapılmak istenen imar değişikliğine itiraz dilekçeleri Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğüne teslim edildi.

HES’lere “Hayır!”

Sponsor Reklamlar

Aybastı İlçesinde "Fırat 1 ve 2 HES, Korgan’da ilçesinde Balamir HES için yapılmak istenen imar değişikliği Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünde askıya çıkarıldı. 02 Temmuz 2020 tarihine kadar askıda olacak olan imar değişikliği projesine karşı Aybastı’da tüm muhtarlar itiraz ederken Korgan’da 630 dilekçe toplandı.

 

Korgan Çiftlik Mahallesi’nden toplanan dilekçeler Muhtar Gülefendi Atikli, ve Adem Güney ve Aytekin Yağmur tarafından teslim edildi.

 

Dilekçeler Ordu Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim edildikten sonra Korgan’da dere yatağında Balamir HES için yol çalışması ve şantiye kurma girişiminin yasadışı olduğunu iddia ederek jandarma çağıran köylüler tutanak tutturmuşlardı. DSİ’ye de dere yatağını bozdukları için jandarmanın tuttuğu tutanakla beraber suç duyurusunda bulundular. Köylüler bir gün önce de Korgan Cumhuriyet Savcılığına ve Kaymakamlık Makamına suç duyurusu yapmışlardı.

 

Deremizi koruyacağız

 

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, “Ordu’da yaşam alanlarını ve doğayı korumaya çalışıyoruz. Her taraf betonlaştırılıyor. HES için mücadele eden köylülere hukuksal ve yasal hakları konusunda destek oluyoruz. Korgan ve Aybastı halkı HES istemiyor. Sularına sahip çıkıyor. İtiraz haklarını kullandılar.” dedi. Haber Merkezi

 

           

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x