Hipertansiyona dikkat!
banner66

Hipertansiyona dikkat!

17 Mayıs 2019 Cuma 10:22
Bu haber 3385 kez okundu

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Adnan Köşüş: "Yüksek tansiyonun, herhangi bir belirti vermeden, hedef organları etkileyerek uzun süre içerisinde kalıcı sakatlığa ve ölüme yol açabileceği unutulmamalıdır. "

Hipertansiyona dikkat!

Sponsor Reklamlar

Uzm. Dr. Adnan Köşüş, Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, hipertansiyonun küresel ölçekte en sık görülen kronik hastalıklardan olduğunu belirtti. Hipertansiyonun dünyada her yıl 7,6 milyon kişinin ölümüne, 90 milyon kişinin de sakat kalmasına neden olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Adnan Köşüş, şöyle devam etti:

"Bu sorun, sadece kan basıncı yüksekliği olarak görülmemeli, insan hayatını tehdit eden sinsi bir sağlık problemi olarak kabul edilip sorunla mücadele edilmelidir. Hipertansiyon baş ağrısı, baş dönmesi, göğüs ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanaması, kalp atışlarında düzensizlik gibi bir takım yakınmalara yol açabilir. Bu belirtiler genellikle kan basıncı çok yüksek düzeye ulaşıldığında izlenir. Yüksek tansiyonun, herhangi bir belirti vermeden, hedef organları etkileyerek uzun süre içerisinde kalıcı sakatlığa ve ölüme yol açabileceği unutulmamalıdır. Tedavi edilmediğinde, kalp yetmezliği, damarlarda daralma, felç, böbrek yetmezliği ve körlük gibi ciddi sorunlara yol açabilir." Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder