"İhtiyaç kadar tüketelim"
banner66

"İhtiyaç kadar tüketelim"

17 Ekim 2018 Çarşamba 09:41
Bu haber 300 kez okundu

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz Dünya Gıda Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; "İhtiyaç duyduğumuz kadar gıda satın alıp ve ihtiyacımız kadar tüketmeliyiz. Dünyanın bize sunduklarını adil bir şekilde dağıtarak tüm insanların yeterli gıdaya erişmesini sağlamak bizim elimizde." dedi.

"İhtiyaç kadar tüketelim"

Sponsor Reklamlar

Yılmaz'ın açıklaması şöyle: "Tüm ülkeleri açlıkla mücadele etme amacı etrafında toplamak için 1945 yılında kurulan Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından her yıl 16 Ekim “Dünya Gıda Günü” olarak kutlanmaktadır. FAO’ nun ana hedefi 2030 yılına kadar dünyada açlığa son vermektir. Bugün, 130'u aşkın ülke, herkesin sağlıklı bir yaşam sürdüğü, yoksulluğun ve açlığın olmadığı bir dünya için ortak hedeflerini yinelemek amacıyla bir araya gelmiştir. Maalesef dünyada açlık çeken kişi sayısı tekrar artmaya başladı. BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO)  raporuna göre 2015 yılına oranla 2016'da açlık çeken kişi sayısı 38 milyon arttı. Her gün, 800 milyonu aşkın kişi, yiyecek bulmak için mücadele etmekte ve açlıktan ölme riski ile karşı karşıya kalmaktadır. Ancak, her gün kayıp olan ya da israf edilen gıdaların sadece dörtte biri bile, dünyadaki tüm yoksulları doyurmaya yetecek düzeydedir. Kuşkusuz hiçbirimiz bu küresel felaketin bir parçası olmak istemiyoruz. Öyleyse değişime kendimizden başlamalıyız. Sadece ihtiyaç duyduğumuz kadar gıda satın alıp ve ihtiyacımız kadar tüketmeliyiz.  Dünyanın bize sunduklarını adil bir şekilde dağıtarak tüm insanların yeterli gıdaya erişmesini sağlamak bizim elimizde. Umarız, 2030 yılında açlığın son bulduğu bir dünya hedefi gerçek olacak. Seçim yapma gücümüz olduğunu asla unutmayalım. Nasıl yaşayacağımıza, neleri satın alacağımıza, ne yiyeceğimize, değişimin bir parçası olup olmayacağımıza bizler karar vermek durumundayız. Fikirlerimizi eylemlere dönüştürmemiz gerekir. En küçük adım bile, açlığa son verme hedefimize ulaşmamıza katkıda bulunacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 16 Ekim Dünya Gıda Günü’ nü kutluyor, 2030 yılında sıfır açlık hedefine ulaşan bir dünya temennisiyle sağlıklı günler diliyorum." Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder