İlk 6 ay anne sütü!

08 Ekim 2019 Salı 10:44
Bu haber 441 kez okundu

“1-7 Ekim Emzirme Haftası” nedeniyle Ünye Devlet Hastanesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi. Etkinlik kapsamında ilk olarak hastane bünyesindeki Gebe Okulunda stant kurularak bayanlara, gebelere ve emziren annelere anne sütünün bebek üzerindeki yararları hakkında bilgiler verildi, broşürler dağıtıldı.

İlk 6 ay anne sütü!

Sponsor Reklamlar

7 Ekim 2019 Pazartesi günü ise Hastane Konferans Salonunda “Anne Sütü” konulu bir program düzenlendi. Programa hastane idarecileri, hemşireler, ebeler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bebek Hemşiresi Sevgi Sürücü yaptığı sunumda: ”Bütün bebekler ve çocuklar sağlıklı olmak, sağlığını korumak için yeterince beslenme hakkına sahiptir. Emzirme ise; bebeklere ve çocuklara bu hakkı sağlayan en ideal yöntemdir. Sağlıklı bir büyümeye giden yolda atılması gereken ilk adım anne sütü ile emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygılaştırılmasıdır. Anne sütü; yeni doğan bir bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan her besini tek başına sağlayabilen en doğal, en taze, en ekonomik besin olma özelliğine sahiptir. Bebekler 6.aydan sonra da ek besinlerle beraber 2 yaş ve üzerine kadar emzirilmeye devam edilmelidir. Özellikle yaşamın ilk altı ayında beslenmenin sadece anne sütü ile gerçekleşmesi, anne ile bebeğin sağlığı üzerinde çok özel biyolojik ve duygusal bir etkiye sahiptir. Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan protein, yağ, vitamin gibi her türlü besin değerini içeren ideal besin kaynağıdır. İçindeki koruyucu maddeler nedeniyle bebeği enfeksiyonlardan korur. Anne sütü ve doğumdan sonra gelen kolostrum (ağız sütü) bebeğin ilk aşısı niteliğinde olup, yüksek protein ve vitamin içeriği ile bebeğin beslenmesini sağlayarak ishal, soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklara karşı korur. Anne sütü ile beslenen çocuklarda "aşırı şişmanlıkşeker hastalığı, damar sertliği, koroner kalp hastalıklarıhipertansiyon, bronşit,  ishal, astım, alerji ve psikolojik rahatsızlıklar" daha az görülür. Anne sütü alan bebeklerde kanser görülme oranının daha düşük olduğu bilinmektedir. Emzirilen bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az oluşmaktadır. Nedensiz bebek ölümlerini azaltır. Emzirme, annelerde doğum sonu kanamalarını azaltır. Meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri gibi kanserlerden kısmen korur” dedi. Haber Merkezi

           

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x