banner66

İnsanın en iyi doktoru kendisi!

28 Ağustos 2019 Çarşamba 09:36
Bu haber 448 kez okundu

Günlük hayattın bir parçası olan stres, her yaş grubunun yaşayabileceği kişiye özgü bir durum olmakla birlikte kişinin ruhsal ve bedensel sağlığını tehdit ediyor. Medical Park Ordu Hastanesi Uzm. Klnk. Psikolog Funda Es, insanın en iyi doktorunun kendisi olduğunu söyledi.

İnsanın en iyi doktoru kendisi!

Sponsor Reklamlar

Kişinin algıladığı tehlikeyle ilgili duygu, düşünce, endişe, mizacı, kişilik yapısı, düşünce yapısı stresin oluşmasını etkileyen psikolojik faktörler olduğunu kaydeden Psikolog Es, yaptığı açıklamada; “Strese sebep olan düşünce yapısında, akla ilk gelen olumsuz, gerçekçi olmayan düşünceler, olaylarda en kötüye ihtimal vermektir. Bu durumlar kişide kaygıyı arttırmaya ve karamsarlığa yol açar, verimliliği düşürür, kararsızlıklar yaşanabilir, genel olarak zevk alamama, keyifsizlik olur. Fiziksel olarak karın ağrısı, mide yanması, hazımsızlık, kabız veya ishal, baş ağrısı, bel ve sırt ağrıları, diş sıkmaları görülebilir. Kişi sık sık tuvalete çıkar. Çabuk hastalanır. Stres aynı zaman da öfkeyi de ortaya çıkarır” diye konuştu.

“Stres insanı kötü alışkanlıklara sevk edebilir”

Stresin insanı kötü alışkanlıklara sevk edebildiğinin de altını çizen Es, “kişiler stresli olduklarında zararlı alışkanlıklara başvurabiliyor. Alkol, sigara veya aşırı yemek yeme davranışları, bilgisayar oyunlarına bağımlılık geliştirebiliyor. Bu yöntemler anlık olarak rahatlama sağlasa da uzun vadede çok daha geniş çaplı stres kaynağına dönüşebilir. Stresle başa çıkmak için, olayların üstünü kapatıp görmezden gelmeden o problemin kaynağına inmek gerekir. Duyguları bastırmak, kendini veya başkalarını suçlamak çözüme kavuşturmaz. Stres kavramı karşılaşılan durumlara yüklenen anlamlardan kaynaklanır.  Çözüm yolu ararken ise olaylara ve kişilere yüklenilen anlamları tekrar gözden geçirmek gereklidir” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

 

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x