banner66

İşitme kaybı nedir?

20 Eylül 2019 Cuma 09:51
Bu haber 517 kez okundu

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Mehmet Akif Aksoy Dünya İşitme Engelliler Haftası kapsamında işitme kaybı ve nedenleri hakkında açıklamalarda bulundu.

İşitme kaybı nedir?

Sponsor Reklamlar

Doğuştan önce veya doğuştan sonra meydana gelen nedenlerle, kulağın ses duyma özelliğini tamamen veya kısmen kaybetme durumuna, işitme engeli ya da işitme kaybı denir. İşitme kaybında kulak, işlevini çok az gerçekleştirebilir ya da hiç gerçekleştiremez. Bu engel kaybı, odyogram denilen bir test aracılığıyla ölçülmektedir.

İşitme kaybının nedenleri:

Kulak kirlerinin kulak kanalını tıkaması sonucu ses dalgalarının taşınması engellenir. Bu ise duymada problemlerin yaşanmasına neden olur. Birçok işitme kaybı genellikle iç kulakta oluşan hasardan kaynaklanmaktadır. Yaşın ilerlemesi ve uzun zaman yüksek sese maruz kalmak kulak salyangozunda bulunan tüycüklerin veya ses sinyallerinin beyne ulaşmasını sağlayan sinir hücrelerinin kullanılmaktan eskimesi bu tür bir durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenlerin yanında kalıtsal faktörlerde işitme kaybının kaybolmasında etkili olmaktadır. Kulakta iltihap, orta veya dış kulakta kemik büyümesi ya da tümörlerde işitme kaybının nedeni olabilmektedir. Haber Merkezi

 

Anahtar Kelimeler

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x