İşlerini geri istiyorlar!

25 Ekim 2019 Cuma 09:43
Bu haber 989 kez okundu

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nden haklarında hiçbir tutanak olmadan işten çıkarılan 14 işçi seslerini duyurmak için belediye hizmet binası önünde basın açıklaması yaptı. Eyleme aileleriyle katılan işçiler haksız yere işlerinden edildiklerini belirterek, Başkan Hilmi Güler’e seslendi. Bir işçinin yeni doğum yapan eşi, üzüntüden sütünün kesildiğini belirterek, eşinin işine geri dönmesini gözyaşlarıyla talep etti.

İşlerini geri istiyorlar!

Sponsor Reklamlar

Bem Bir Sen Ordu İl Başkanı Rahmi Çakar önderliğinde büyükşehir belediyesi önünde toplanan 14 işçi ve ailesi mağduriyetlerini dile getirdi.

Çakar, işçilerin hiçbir sebep gösterilmeden işten çıkarıldıklarını belirterek; “4688 Sayılı Sendika Kanunu gereğince Ordu Büyükşehir Belediyemizde göreve başlayan ve yine Belediyeler Kanunu'nu 49. Maddesi doğrultusunda Sözleşmeli olan arkadaşlarımız Belediye ve Özel İdare Çalışanları Sendikamıza (Bem-Bir-Sen ) üye olmuşlardır. Bu Nedenlerden dolayı haksızlığa uğrayan üyelerimizin haklarını korumak üzere yasalar çerçevesinde burada bulunmaktayız. Bugün burada işten sebepsizce iş akdi fes edilen 14 arkadaşımızla birlikte sesimizi duyurmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Arkadaşlarımız 5 yılı aşkın zamandır Ordu Büyükşehir Belediyesinde gecesini gündüzüne katarak çalışan emekçilerimizdir. 7 Ekim Pazartesi sabahı, işlerinin başına gittiklerinde, hiçbir sebep gösterilmeden ellerine ulaşan tebliğ kâğıtlarıyla işten çıkartıldıklarını öğrendiler. Tabi ki dünyaları başlarına yıkılmıştı. Şunu da özellikle belirtmek isteriz ki, buradaki hiçbir arkadaşımız hakkında, işten çıkarılmadan önce haklarında tutulmuş hiçbir tutanak ve uyarı bulunmamaktadır. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde gece gündüz demeden; eşinden, çocuklarından ayrı, gece sabahlara kadar direk tepelerinde afiş bayrak asan, afiş dağıtan arkadaşlarımız ne yazık ki hiçbir sebep gösterilmeden işten çıkartılmıştır. Biz her zaman emekten, çalışıp üretmekten yana olduk. Haksız ve sebepsiz bir şekilde işten çıkarılmalarını şiddetle kınıyoruz. Burada toplanmamızın tek amacı haklı olan ekmek davamızın peşine düşmektir.” dedi.

 

“Bu uygulama zulümdür!”

Bu zamana kadar yapılan görüşmelerden hiçbir sonuç alınamayınca basın açıklaması yapmaya karar verdiklerini belirten Çakar; “Buradaki hiçbir arkadaşımızın hakkında işten atılmasını gerektirecek hiçbir tutanak ve uyarı bulunmamaktadır. Ekmek namustur. Ekmek üzerinden siyaset yapılmaz. İdare bu 14 kişilerin neden işten çıkarıldıklarını raporlarıyla kamuoyuna açıklamalıdır. Kış ayında sokağa atılan emekçileri itibarsızlaştırmak için söylenen yalanlar ne vicdana ne adalete ne de Müslümanlığa sığmaz. Buradaki çoğu arkadaşımız evli çocukları olan kişilerdir. Kış mevsimi öncesi yapılan bu uygulama zulümdür. Sayın Cumhurbaşkanımızın geçtiğimiz ay gerçekleşen İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki işçi çıkarımlarıyla ilgili sözlerini tekrar hatırlatmak istiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız aynen şöyle diyor; "Belediye başkanlarının görevi devri sabık peşinde koşmak değil, en verimli hizmetleri getirmek için çalışmaktır. Sendika değiştirme baskısından işten atmalara pek çok vicdan yaralayıcı habere rastlıyoruz. Belediye başkanlarının kurumlarını yönetme tasarrufu, ekmek paralarını kazanma peşindekiinsanların hayatlarını altüst edebilecekleri anlamına gelmiyor. Sonuç olarak, "En mükemmel adalet, insanın kendi vicdanıdır. Bu arkadaşlarımız 5 yıl boyunca Ordu Büyükşehir Belediyesinde görev alan emekçiler olarak, başları dik vicdanları rahat, bu zulmü reva görenleri de kendi vicdanlarıyla baş başa bırakıyoruz. Bizler Bem-Bir-Sen Memursen yetkilileri olarak diyoruz ki; Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, bizler elimizi uzatıyoruz lütfen gelin elimizi tutunuz. Bizler uzlaşmadan yanayız. Uzatılan el bırakılmaz.” diye konuştu. Ordu Yorum/Neşe Çakar Erkin

 

 

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder

@name x