İşletmelere denetim!
banner66

İşletmelere denetim!

22 Ocak 2019 Salı 10:01
Bu haber 360 kez okundu

Tarım ve Orman Müdürlüğünce, 2018 yılında ilimiz genelinde 12 bin 974 gıda ve yem üreten işletmelerde denetim yapıldı.

İşletmelere denetim!

Sponsor Reklamlar

2018 yılında gerçekleştirilen gıda denetimleri hakkında açıklamada bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, “Gıda zincirinin tüm aşamalarında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması, Tarım ve Orman Bakanlığımızın sorumluluğundadır.” dedi.

"Çiftlikten Sofraya Gıda Güvenilirliği" sloganı gıda denetimlerine ağırlık verdiklerini belirten Kemal Yılmaz, “Müdürlüğümüzce denetimler; riske dayalı denetim, rutin denetim, numune denetimleri,  Alo 174 Gıda hattı şikâyet ve ihbar denetimleri ile takip denetimleri şeklinde yürütülmektedir. Bunların dışında özel günler, özel dönemler ve özel kontroller amacıyla diğer denetimler de yapılmaktadır. Aynı zamanda İlçelerimize yönelik olarak toplu denetimler de sürdürülmekte ve bütün gıda işletmecileri denetlenmektedir. Ayrıca, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda bulunan kantin ve yemekhaneler ile birlikte okul çevresinde gıda satışı yapan veya toplu tüketime sunan işyerlerinin denetlenmesine özen gösterilmektedir” diye konuştu.

2018 yılında gıda ve yem denetimleri açışından yoğun bir çalışma ortaya koyulduğunu ifade eden Yılmaz, “İl Müdürlüğümüzce 2018 yılında 12 bin 596 gıda denetimi ve 378 yem işletmelerine yönelik denetim olmak üzere toplamda 12 bin 974 gıda ve yem denetimi yapılmıştır. Ayrıca 75 adet ithalat denetimi yapılmış olup analiz sonucu olumsuz çıkan 99 bin 059 kg ürünün yurda girişine izin verilmemiştir. İlimizden, Avrupa Birliğine üye ülkelere ve diğer ülkelere fındık ve fındık mamulleri ihracatında, analiz sonuçları uygun olan 2839 partiye Kuru Meyve Sağlık Sertifikası düzenlenmiştir. Ayrıca çay, yağ, çikolata vb. ürünler için alıcı talebi doğrultusunda 236 adet ihracat ürününe de Genel Sağlık Sertifikası düzenlenmiştir. Bunların sonucunda gerek analiz sonuçları gerekse denetimde uygunsuzluk tespit edilen işletmelere 826 bin 612 TL idari para cezası uygulanmıştır” şeklinde konuştu.

Gıda denetimlerinin amacına ulaşabilmesi için tüketicilerinde bilinçli olmaları gerektiğini kaydeden Yılmaz, “Gıda zehirlenmesine maruz kalan veya satın aldığı gıdalarla ilgili herhangi bir şikâyeti olan tüketiciler de "174 Alo Gıda Hattı"nı arayarak ihbarda bulunabilmektedirler “dedi. Haber Merkezi

 

 

Anahtar Kelimeler
banner64

Sponsor Reklamlar

Yorum Gönder